Neustále se zvyšující ceny energií donutily již nejednoho podnikatele i soukromou osobu k nemalé investici do alternativních zdrojů. Nejen na Jablonecku se v poslední době rozrostl počet objektů osazených fotovoltaickou elektrárnou či tepelnými čerpadly.

„Dostali jsme nabídku osadit střechu základní a mateřské školy panely fotovoltaické elektrárny. Ale střecha je členitá a navíc prošla před třemi lety rekonstrukcí. Proto jsme záměr zatím odsunuli. Navíc nemá sklon přímo na jih,“ vysvětlil Jindřich Kvapil, starosta obce Koberovy.

Alternativního zdroje energie se zřejmě dočká Základní škola Pelechovská v Železném Brodě. „V plánu máme i vytápění městského koupaliště pomocí slunce,“ sdělil Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Náměty čerpal v Hrádku nad Nisou. „Alternativním způsobem vytápíme několik objektů. Finančně se to vyplatí,“ upřesnil Martin Půta, starosta Hrádku. Sokolovnu vytápí systém tepelného čerpadla a slunečních kolektorů, jednu ze školních budov budou zřejmě vytápět biomasou získanou na sousedních podmáčených pozemcích. V letošním roce začal fungovat systém rekuperace tepla, který vytápí mateřskou školku.

I Jablonec se dočká alternativního zdroje energie. „Plánujeme využití tepelných čerpadel v technologiích městského bazénu. Právě na opravy technologií a využití čerpadel vynaložíme sedm a půl milionu korun,“ uvedl Otakar Kypta, místostarosta Jablonce.

Kromě bazénu se však v dohledné době alternativní zdroj energie na městských objektech neobjeví. „Již takhle máme napjatý rozpočet. Proto s dalšími podobnými akcemi prozatím nepočítáme,“ upřesnil Kypta.

Podle jeho slov musí i Jablonecká teplárenská a realitní, a.s. výstavbu těchto zdrojů zvažovat. „Do budoucna prostě není možné topit jen plynem a mazutem,“ dodal místostarosta.