Psovodi horské služby bojují o své místo mezi složkami záchranného systému. Při skládání atestu v plošném vyhledávání osob dokázali, že těží ze zkušeností získaných v nepřístupném terénu. V Jizerských horách se sešli psovodi ze všech oblastí, kde mají psy.
„Žádného člena horské služby nemůžeme nutit, aby se stal psovodem. Je to jen na bázi dobrovolnosti,“ vysvětlil náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Dříve to byli především lavinoví psi, ale za poslední tři roky je zřejmé, že jsou schopní a potřební v plošném vyhledávání osob i mimo lavinové katastry.
Ze sedmi oblastí nemají záchranářského psa ve třech. „Hodně se bude personálně obměňovat Šumava, řada členů jde do důchodu. Doufám, že mezi mladými bude zájem o práci se psy,“ dodal Brožek. Psovody nemají také v Krušných horách a Beskydech.
Brožka mrzí, že jejich služeb ostatní složky Integrovaného záchranného systému nevyužívají více. „Stane se, že se teprve zpětně dozvíme o pátrací akci po pohřešovaných nebo hledaných na našem katastrální území. Mohli bychom pomoci,“ vysvětlil náčelník. Podle něj nefunguje výměna informací, jak by měla.
Na druhé straně především se zdravotníky je spolupráce optimální. Členové horské služby jsou vybaveni nejen do terénu a k transportu zraněných, ale jsou schopní poskytnout předlékařské ošetření na vysoké úrovni.

Lavin mají málo, zatoulaných víc

V nepřístupném terénu poměřili síly.

Deset psovodů, deset zvířat, čtyři maskovaní figuranté na ploše padesát tisíc metrů čtverečních a čas pouhých třicet minut. Jen v doprovodu komisaře se každá dvojice snažila splnit úkol při atestu horské služby v plošném vyhledávání.
„Jde o letní část. V zimě jde o hledání osob po sesuvu laviny,“ vysvětlil včerejší akci Pavel Hořejší, psovod z Bedřichova. Ještě v noci plnili psovodi další úkoly ztížené tmou. Jde o nejvyšší zkoušky psů horské služby A, B, C a CW.
Ze čtyř figurantů museli psi pro splnění atestu najít minimálně dva. „Vždycky se to nepovede. Riki byl hrozně unavený,“ posteskl si Stanislav Zmatlík z Pece. Zato František Schejbal z Hejnic byl výkonem Baka nadšen. Třikrát vyštěkal nález. „Jako dobrovolný hasič jsem si chtěl jen s klukama poměřit síly. Jejich atest získat nemůžeme,“ vysvětlil.
Spokojený byl i majitel teprve ročního Tima z Horské služby Orlické hory. „Do všeho jde s vervou a je to pracant,“ chválil čtyřnohého přítele Josef Hepner. Tim pochází z chovné stanice Mühlberk.
Ze stejného místa má Benjiho také Pavel Hořejší z Bedřichova. „Beníčkova bráchu Garryho má Michal Sitte z Pece, ale teď s ním slouží u pražské Městské policie,“ vysvětlil Hořejší.
Najít figuranty v nepřístupném terénu a splnit úkol není podle psovodů pro psy hra, ale běžný pracovní úkol. Každý zná svého psa téměř dokonale. „U těch skal byl nervozní a dvakrát se k nim sám vrátil. Měl jsem ho tam ještě jednou poslat,“ zamyslel se po výkonu jeden z psovodů. Správná úvaha, jak potvrdil komisař, právě tam byl člověk.