Ta nyní buduje vodovodní přivaděč pitné vody z jizerskohorské nádrže Souš a zároveň opravuje čističku odpadních vod. Harrachov tedy bude čistší vodu nejenom pít, ale i vracet zpátky do přírody.

Rekonstrukce čističky staré pětadvacet let bude stát padesát milionů korun a potrvá do podzimu příštího roku. „Bude probíhat za provozu, žádné odstávky neplánujeme,“ uvedla mluvčí společnosti Dagmar Haltmarová.

V současnosti je na čističku napojena většina ze zhruba 1700 stálých obyvatel. Největší objem odpadní vody ovšem čistička přijímá od podnikatelských subjektů, restaurací, hotelů a penzionů, kam ročně přijíždějí tisíce hostů.

Po rekonstrukci bude čistička splňovat všechny zákonem dané limity pro vypouštění odpadních vod. „Cílem je zajistit vyšší účinnost při odbourávání dusíku a fosforu,“ vysvětlil předseda představenstva SVS Petr Skokan.

Vylepšení se dočká jak chemická tak biologická fáze, kudy odpadní vody procházejí. Kvůli lepšímu srážení fosforu ve vodě bude do chemické sekce instalován dávkovač solí železa, biologická část čističky bude mít lepší systém na odvádění kalu.

Všechny čisticí procesy budou napojené na automatizovaný systém řízení. „Dojde ke změně řízení procesů, vyšší spolehlivosti a zlepšení kvality čištění odpadních vod,“ upřesňuje Dagmar Haltmarová. Zakázku na stavební práce vyhrále firma Syner – Inzet.

Pro SVS je to druhý z harrachovských projektů v letošním roce. Devadesát milionů korun společnost investuje do stavby třináct kilometrů dlouhého vodovodního přivaděče z úpravny vody na Souši v Jizerských horách. Přivaděč se stane od podzimu příštího roku jediným zdrojem pitné vody v Harrachově.