Milovníci bílé stopy v Jizerkách se s tímto jménem setkávali v souvislosti s výstavbou lyžařských vleků a nebo ještě i nyní v jeho čtyřiaosmdesáti letech osobně na lyžařských svazích, běžkách či na horském kole.

Zdeněk Vokatý se narodil v Pecce u Nové Paky a jak říkával: „Ještě jsem nechodil do školy a už jsem se proháněl na prvních jasankách.“ Vyučil se ve Škodovce v Mladé Boleslavi, kam se také po čase přestěhoval už s manželkou Věrou, se kterou se v roce 1945 oženil. V jejich manželství se zrodily čtyři děti, které pochopitelně vedl k lyžování.

S manželkou oslavili před lety i diamantovou svatbu, ale milovaná žena ho před dvěma lety navždy opustila. Do Jizerských hor se rodina dostala přes Hrádek nad Nisou do Tanvaldu, kde již na svahu Popelnice stavěl první svépomocný vlek a dokonce osvětlený, prý první v ČR.

V roce 1957 se stal členem oddílu Severák, později TJ Bižuterie. To již s rodinou bydlel v Jablonci a opět se stal hnacím motorem při budování lyžařských zařízení.
Nejdříve v Janově tzv. Koutovka, na jehož místě je nyní bobová dráha.

Poté následovaly první úpravy na Tanvaldském Špičáku, kde se dvoukotvový vlek rozjel v roce 1965. Ke konci šedesátých let přišlo na řadu budování vleků na Severáku a v Bedřichově. Ke všem střediskům, již pod firmou TJ Bižuterie, patřila i výstavba chat Krmelce, Malinovky i Arniky.

Jeho sportovní činnost byla rovněž bohatá, závodní činnost ukončil po těžkém úraze ve Vrátné, a tak se stal trenérem. Byl vedoucím lyžařského tréninkového střediska a stál u zrodu první lyžařské školky v republice na Severáku, která má pokračování dodnes.

Na snímku z 10. září 2006 je Zdeněk Vokatý na vrcholu v Dolomitech.

Tajemstvím jeho úspěchu bylo vždy i to, že přišel do party stejně zapálených lidí a nezapomínal jmenovat, kromě jiných, Jaroslava Smutného a Miroslava Masného z lyžařského klubu Bižuterie.

Po svém odchodu do důchodu stále byl nápomocen radou při výstavbě vleků, a to nejen v Jizerských horách, ale i na řadě míst v České republice. Vždyť byl průkopníkem při jejich výstavbě. Svůj vztah k milovaným Jizerským horám potvrzoval i jako dlouholetý aktivní člen horské služby.

Zdeněk Vokatý zemřel tam, kde byl rád… Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s panem Zdeňkem Vokatým bude v pátek 17. září od 15 hodin v obřadní síni jabloneckého hřbitova. V úctě vzpomíná Láďa Janata a řada sportovních přátel.