Po prvních novoročních týdnech vystřídaly v horách turisty rodiny s dětmi. Hory nabízejí ideální podmínky. Dostatek sněhu, minimální fronty u vleků a žádný nával na magistrále. Poskytovatelé ubytování si na nezájem nestěžují.

„Proti loňskému roku splňuje současná obsazenost naše předpoklady na letošní leden na sto procent,“ uvedl provozovatel několika hotelů v Jizerských horách František Jelínek. Ze tří čtvrtin ubytovávají tuzemské rekreanty. „Pětina jsou Němci a desetinu tvoří Poláci,“ dodal hoteliér.

Situace se za posledních deset let úplně obrátila, tehdy většina ubytovaných přijížděla ze zahraničí. Jizerské hory dnes především navštěvují české rodiny s dětmi.

Hlavní nával začne na horách od začátku února, kdy začínají nejen českým dětem po týdnech jarní prázdniny. Školáci z Jablonecka si volna užijí až od 10. března. Mezitím řada z nich absolvuje například povinný lyžařský výcvik pro sedmé třídy. Nabídek s ubytováním ale většinou školy na Jablonecku nevyužívají.

„Z ekonomických důvodů budeme vyjíždět s dětmi denně a odpoledne se vracet domů,“ potvrdil jeden z oslovených ředitelů jablonecké základní školy. Je to schůdná varianta, aby se lyžařského výcviku zúčastnilo co nejvíce dětí.

 

K základnímu výcviku patří lyže

Tuto praxi se chystají využít například i na ZŠ 5. května v Jablonci. Sedmé třídy pod vedením pedagogů vyrazí do Smržovky na sjezdovku Filip nebo na běžky do okolí.

Od školy ráno vyjdou na vlak nebo autobus, které je zavezou do cílového místa. „Na výběr jsou buď běžky nebo sjezdovky. Zájem byl i o snowboard, ale k základnímu povinnému výcviku patří především lyže,“ upozornila Jitka Masopustová, třídní sedmáků.

„Svačinu dám klukovi stejně jako do školy a peníze na pití a za permanentku rozpočet určitě nezruinují,“ vítá nabídku matka jednoho ze žáků.

Areály lákají na zvláštní nabídky

„Na Tanvaldském Špičáku jsme minulý týden zahájili stavbu Drake - Northwave snowparku,“ informoval Petr Bažant ze SKI Bižu, která provozuje čtyři největší areály v Jizerských horách. „K dispozici je několik překážek, ale snowparku budeme ještě do konce týdne dotvářet,“ aktuálně uvedl Petr Bažant.
Na Severáku, kde zastavuje skibus, najdou vedle různě náročných svahů zájemci i snowpark, dětské hřiště, ale například i obří sněhové iglů s občerstvením.

Magistrálu chtějí propojit do Polska

Jizerská obecně prospěšná společnost, která se stará o Jizerskou lyžařskou magistrálu, připravuje spolu s podobnou organizací v Polsku společný přeshraniční projekt.

Díky penězům z evropských fondů by mohli zajistit prostředky na nákup nové výkonnější rolby, která by upravovala hlavní a nejzatíženější tahy magistrály. Počítají s 27 stojany s novými mapami. „Na současných mapách je zakresleno jen sto kilometrů tras, což neodpovídá již realitě,“ uvedla ředitelka společnosti Blanka Nedvědická.