Nelichotivou nálepkou se pyšní Liberecký kraj. Jako jeden ze dvou v republice totiž nemá na svém území hospic.

Péče o umírající by však měla být součástí každé vyspělé společnosti, a proto vedení kraje chystá řešení, byť provizorní.

Jeden a půl milionu korun rozdělil Krajský úřad v Liberci nemocnicím, které disponují takzvanými rodinnými pokoji, kde budou moci umírající navštěvovat jejich rodinní příslušníci dvacet čtyři hodin denně.

Jak potvrdil pro Deník krajský radní pro sociální záležitosti Pavel Petráček, prioritní je zřídit nejprve tuto péči v krajských zařízeních. „O hospicové péči jsme jednali kromě Liberce také v České Lípě a v Semilech, kde by již měli být vybaveni těmito pokoji. Do Jablonce se na jednání chystám,“ zmínil Petráček.

Přestože jablonecká nemocnice nedisponuje rodinným pokojem, který má alespoň z části nahradit kamenný hospic, existuje při městské nemocnici paliativní péče, kterou zajišťuje paní Čulíková.

„Pokud to lze, dochází za pacienty domů a zajišťuje jim zdravotní péči. Tato péče však není jen o tom pomoci samotnému pacientovi, ale také rodině, která se vlastně musí smířit s tím, že jim umírá člen rodiny,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.

Nemocnice Jablonec provozuje od roku 2005 ambulanci domácí paliativní péče. Cílem této péče je udržet dobrou kvalitu života umírajícího a zajistit komplexní péči o jeho rodinu. Základem ambulantní domácí paliativní péče je péče o nemocného v domácím prostředí, kdy hlavní ošetřovatelskou péči vykonává rodina.

„Nemocnice nabízí pro rodinné příslušníky základní poradenství v oblasti komplexní péče o nemocného, seznamuje rodinu s ošetřovatelskými procedurami,“ podotkla Krajinová s tím, že pacientovi i rodině poskytují telefonická konzultační služba.

V případě, že péči nemocnému není možné realizovat v domácím prostředí, může být pacient hospitalizován v nemocnici.Hospic by mohl vyrůst ve Vratislavicích

Pro zřízení hospicového pokoje není jen třeba najít prostory, ale také odborně vyškolený personál. Obojí již našli například ve Zdislavě.

Obecně prospěšná společnost Hospicová péče svaté Zdislavy rodinný pokoj otevřela na konci ledna v liberecké Léčebně dlouhodobě nemocných.

„Už jsme tam měli i jednoho klienta. Pokoj je vybavený tak, aby tam člověk mohl být prakticky čtyřiadvacet hodin denně se svým umírajícím. V rámci toho nabízíme rovněž třeba psycho-sociální podporu, a to jak umírajícímu, tak jeho rodině,“ přiblížila službu Mirka Kyksová, vedoucí společnosti.

Vše je podle ní právě o tom, aby byla rodina se svým nemocným členem stále v kontaktu. Hospic jako takový totiž nikde poblíž není a rodiny jsou často péčí o nevyléčitelně nemocného pacienta vyčerpané.

Proto je i pro Liberecký kraj stále prioritou stavba kamenného hospicu. Ta by si měla vyžádat až 100 milionů korun.

„Doufáme, že ještě letos rozhodneme o tom, kde bude stát, a jak na něj seženeme peníze. Projekt rodinných pokojů je pouze předstupeň,“ podotkl krajský radní Pavel Petráček s tím, že kraj jedná s městem Vratislavice nad Nisou o tom, že by hospic mohl stát na tamním pozemku bývalého kina. Podle Pavla Petráčka jsou však i další varianty.

Rodinný pokoj by měli mít v brzké době k dispozici také v České Lípě a Semilech.

Lenka Brabencová, Aleš Vávra