Zařízení, kde odborný personál pečuje o lidi v konečných stádiích smrtelných nemocí bude stát i v Libereckém kraji. Výstavba by měla začít na přelomu let 2011 a 2012. Rada kraje ve středu 1. září odsouhlasila uzavření smlouvy s Hospicovou péčí svaté Zdislavy, která by měla postavit a provozovat zcela nový hospic.

„Tento dokument povede ke konkrétním krokům k výstavbě kamenného hospice,“ prohlásil krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček. V této smlouvě se již reálně hovoří o termínech přípravy projektové dokumentace i o finanční podpoře kraje ve výši dvou milionů korun.

Jen ve dvou krajích hospic nemají

Liberecký kraj je přitom dosud jedním ze dvou míst České republiky, které nemají hospic. Nezáviděníhodnou pozici po boku Karlovarského kraje by ale brzy mohl opustit.

„Hospic by měl stát asi padesát až šedesát milionů korun,“ nastínil Milan Matura z Hospicové péče svaté Zdislavy s tím, že roční provoz pak bude stát něco kolem dvaceti milionů, dvě třetiny z toho nejspíš pokryjí úhrady od pojišťoven.

Na provoz přitom bude přispívat i kraj, a to patnácti procenty nákladů. Hospicová péče svaté Zdislavy v kraji již smrtelně nemocným pacientům péči poskytuje, ovšem pouze v terénu. Od loňského září má v péči devět pacientů.

Podobné služby zajišťuje takzvaný mobilní hospic v Jablonci, tvořený lékařkou a dvěma sestrami. Síť lůžek pro nevyléčitelně nemocné je v nemocnicích v Liberci, České Lípě a Semilech. „To ale nelze brát jako plnohodnotnou náhradu kvalitní hospicové péče,“ tvrdí Milan Matura.

Dlouho se mluví, málo se nedělo

Výstavba hospicu je přitom v kraji žhavým tématem již několik let. Nejbližší podobné zařízení je totiž zatím až v Litoměřicích. Občanské sdružení Hospic pro Liberecký kraj se o vyvolání diskuse o jeho vybudování snaží už roky, záměr ale zatím vždy zkrachoval.

Hospic měl například vzniknout v jablonecké Bezručově ulici. V Jablonci se kvůli tomu konalo i referendum občanů, ale s mizivou účastí.

Projekt z roku 2003 počítal s přebudováním bývalé dětské nemocnice, ale sdružení i s iniciativou senátorky Soni Paukrtové se na něj nakonec nepodařilo sehnat dostatek peněz, a to i přesto, že stát přislíbil čtrnáctimilionový příspěvek. Jablonečtí zastupitelé také uvažovali o stavbě hospice na zelené louce.

Dalším kandidátem bylo například bývalé vratislavické kino nebo zaniklá léčebna dlouhodobě nemocných v České Lípě. Přestavba stojících objektů by ale vyšla dráž než výstavba nového.

Podílet se finančně musejí i další

„Je výborné, že se záměr snad konečně vydaří,“ řekla Halina Doležalová ze sdružení Hospic pro Liberecký kraj. „Usilovali jsme o vytvoření systému hospicové péče v kraji, o to, aby se myšlenkou založení hospicu alespoň někdo zabýval. Tak, jako existuje krajská nemocnice, by měl existovat i krajský hospic. Že bude soukromý – co se dá dělat,“ doplnila.

„Problémem hospiců bývá financování,“ uzavřel radní Petráček. „Poučili jsme se od kolegů z jiných krajů.“ Hospicová péče svaté Zdislavy a Liberecký kraj hodlají založit sdružení, jehož členy budou i ty obce, které budou mít zájem se na hospicové péči finančně podílet.

Hospic v číslech

- Výstavba bude stát mezi 50 a 60 miliony korun
- Roční provoz vyjde asi na 20 milionů korun
- Poskytne celkem 25 lůžek b Hotov by měl být v roce 2012
- Liberecký kraj přispěje dvěma miliony korun na projektovou dokumentaci a patnácti procenty na roční provozní výdaje, dotace na výstavbu zatím není jasná
- Jediným krajem, který hospic dosud nemá, zůstane Karlovarský
Schází vám v kraji zařízení s hospicovou péčí?