Otázku hospice jablonečtí zastupitelé znovu otevřeli minulý týden na jednání. O vytipování a nabídku pozemku pro výstavbu lůžkového hospice totiž požádal Krajský úřad Libereckého kraje. Na nutnosti a vhodnosti hospice v Jablonci se zastupitelé shodnout dokázali, na možném pozemku zatím ne.
„Pokud kraj nenajde vhodné místo, budeme hledat místo v Jablonci nebo jeho okolí,“ potvrdil před časem jablonecký starosta Petr Tulpa. Zástupci Libereckého kraje navrhovali tři lokality na rozhraní Jablonce s Libercem, a to „u rušičky“, v ulici Tanvaldská nebo ve Sladovnické. Místa by měla být stejně daleko ze Semilska a Českolipska.
Jabloneckým zastupitelům se na stůl dostal k odsouhlasení tip od odboru financí a majetku města. „Po několika jednáních a z důvodu blízké dostupnosti nemocnice byla vytipována parcela,“ předložil ředitel odboru Ondřej Frič v materiálu s tím, že výbor pro hospodaření s majetkem města to doporučuje.
„Nejenže je to pozemek stavebně velmi náročný, ale není v souladu s územním plánem,“ konstatoval zastupitel Petr Beitl. Bývalý starosta Jiří Čeřovský k tomu dodal, že změna územního plánu by přinesla další zdržení.
Do tří let by chtěl kraj otevřít hospic s nejméně dvaceti lůžky. Podobné zdravotní zařízení pro lidi s těžkou nebo nevyléčitelnou nemocí Liberecký kraj zatím postrádá.
„Hospic nám v systému zdravotní péče chybí. Velký požadavek na jeho zřízení byl na Frýdlantsku. Chceme ovšem, aby stál v centru kraje,,“ deklaroval už před rokem náměstek hejtmana Karel Dolejší. Kraj kromě vhodného pozemku potřebuje sehnat i peníze.
„Nemohu říct, kdy přesně začneme stavět. Hospic v Libereckém kraji se ale stává reálným programem,“ podotkl náměstek. Mluvčí kraje Jiří Langer včera potvrdil: „Vedení kraje má stále zájem i o pozemek ve Vratislavicích, ale jednání teprve probíhají.“ O nabídce z Jablonce dosud není informován. Až ji obdrží v písemné podobě, pokud bude zajímavá, bude předložena k projednání orgánům kraje.
S myšlenkou, že by hospic vyrostl na zelené louce se už také smířila senátorka Soňa Paukrtová. Občanské sdružení za vybudování hospice uvažovalo o přestavbě objektu v Bezručově ulici. „Je třeba zhruba dva tisíce metrů čtverečních a služby, jako je dovoz obědů a prádelna, by měly být v dosahu,“ potvrdila. Líbila se jí i lokalita na Horní Proseči.
Bez zájmu zůstaly před třemi lety jabloneckým vedením nabízené pozemky v lesní partii vlevo od výpadovky na Prahu či prostor přímo v areálu nemocnice ze strany od heliportu.
„Měli bychom učinit zásadní kroky, abychom v diskusi s krajem o hospicu v Jablonci zůstali,“ upozornil Čeřovský. Podle něj má kraj určitá kritéria výběru pozemku. „Rádi bychom je znali,“ dodal.
Podle radního Pavla Žura je nutné vhodné místo najít a hospic v Jablonci podpořit. „Každý si obdobím odchodu někoho blízkého projde. Mám osobní zkušenost. Nemohl jsem být stále u maminky v nemocnici, když už umírala,“ vysvětlil Žur.
To, že podobné zařízení městům v kraji chybí si uvědomují všechny strany, ale kamenem úrazu vždy bylo najít vhodné místo a hlavně peníze. Speciální péče vyžaduje značné náklady na vybavení a upravení prostorů i vysoké požadavky na personál. Hospice mají vyplnit bílá místa v péči o nevyléčitelně nemocné a zajistit jim důstojné umírání mimo nemocniční prostředí. Dnes jsou odsouváni na jednotky intenzivní péče, které chybějící hospice pouze zastupují.