Podle vedoucího Správy CHKO Jizerské hory Jiřího Huška je působení sběračů borůvek srovnatelné jako v blízkých Krkonoších. Zde se s nimi potýkají každoročně.
Na to, jak se lidé k přírodě chovají, dohlíží strážci. Těch v rámci Jizerských hor působí přibližně patnáct. „Jsou to dobrovolníci, kteří kontrolní činnost vykonávají v době svého volna, o víkendech nebo o dovolených. Plošné nebo trvalé kontroly se proto nedělají. Nejsou prostředky ani možnosti,“ vysvětlil Jiří Hušek. Přesto strážci organizují několikrát do roka cílené akce. Právě na zmíněné borůvkáře se některé uskutečnily. „Do Jizerských hor se kvůli borůvkám stahuje možná ještě víc sběračů ze sousedního Polska než do Krkonoš. Jizerky jsou snadno přístupné přes hranice, sběr s hřebeny není výjimkou,“ říká Hušek. Sklizně ve velkém se proto odehrávají i zde, navíc prý naši lidé, kteří si sběrem přivydělávají, mají tu drzost, že jezdí do chráněných částí auty. „V případě turistů se snažíme přečiny řešit domluvou a osvětou. Pokuty dáváme spíš výjimečně,“ podotýká Jiří Hušek.
Další podobné větší akce plánují strážci na podzim, až začne sezona houbařů.
Lidem, kteří v Jizerkách bydlí nebo chalupaří, jsou však největším trnem v oku nepořádní turisté. „Přijíždím každý víkend na chalupu nebo v létě na delší dobu a pokaždé uklízím odhozené lahve, papíry a dokonce se lidé nedaleko naší chalupy snad i zbavovali kusů aut. Za to by se mělo pokutovat,“ zlobí se Hana Vávrová, chalupářka z Jizerek.