Po té, co letos v květnu sklízel ve své pěstírně hub typicky podzimní václavky smrkové, podařilo se mu minulý týden sklidit obří plodnice léčivé houby shii–take (houževnatec jedlý).

Pěstováním léčivých hub se Franta zabývá již řadu let a i když jeho pracovní doba není sledována „píchačkami“, věnuje svým houbičkám většinu volného času. Pěstuje nejen houby s prokazatelně léčivými účinky, ale jako hobby experimentuje s houbami, které v jiných pěstírnách těžko uvidíte.

Vyčistit kulturu daného druhu houby pro sadbu a najít správný substrát, ve kterém se jí bude dařit, je otázkou nejenom zkušenosti, ale i času. Na výsledek čeká i několik let, ale když se zadaří… Posuďte sami na přiložených fotkách.

Dospělé plodnice této léčivé houby, známé v Japonsku svými protirakovinnými účinky již před dvěma tisíci let, dosahují běžně velikosti cca 6 – 10 cm a váhy několika dekagramů. Dvě obří plodnice na snímku mají váhu 12 a 22 dkg, což je unikát v oboru.

Z dalších léčivých hub, které v pěstírně na Smržovce rostou, jmenujme alespoň hlívu ústřičnou (přezdívanou také „česká shii–take“), polničku topolovou, nebo hlívu miskovitou.

Všechny jmenované jsou chuťově velmi lahodné, lze je kuchyňsky upravovat čerstvé i sušené nebo k léčbě civilizací pochroumaného metabolizmu užívat v prášku. (Pro marody, kteří houbu jako takovou nedostanou do úst).

A tak se budu těšit, že jednou zazvoní mobil a po zvednutí se ve sluchátku ozve: „Tak si přijeď vyfotit ten hřib, je větší než pytel se substrátem, ze kterého roste.“

Autor: Petr Hampl