Bezmála 225 tisíc korun dostal od Libereckého kraje tajemný hrad Houska na Českolipsku na restaurování maleb v takzvané zelené světnici. Jedná se o malby v zaklenutém gotickém prostoru pocházející z doby kolem roku 1550. Námětem jsou lovecké scény s dobovými hrady a erby majitelů. Podobné výjevy mohou podle kastelána hradu Houska Miroslava Konopáska lidé vidět například na jihočeských zámcích. „Padesát procent už je hotovo,“ upřesnil kastelán. Návštěvníci tak mohou porovnat výsledný efekt. Novinky hlásí i další památky.

Zámek Zákupy
Hrady a zámky na Českolipsku vítají návštěvníky. Turisté vzali památky útokem

Hrad Houska láká především svou nálepkou „tajemného“ místa. Údajně jde o jednu z bran do podsvětí. Zajímavá je i jeho historie. Hrad byl stejně jako nedaleký Bezděz založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Posléze hrad vystřídal několik majitelů, svého času patřil také do majetku Valdštejnů.

V roce 1924 koupil hrad prezident Škodových závodů a senátor Josef Šimonek, kterému sloužil jako letní a reprezentativní sídlo. Pak byl zrekvírován německou armádou, po roce 1950 sloužil jako archiv a v 90. letech byl vrácen v nepříliš dobrém stavu původním majitelům, kteří se o něj starají dodnes. Název památky není podle stránek hradu odvozen od pečiva, ale odkazuje na jméno syna majitele hradiště Houseka, které na místě stálo původně.

Valdštejn sklízí ocenění

Zatímco tajemný hrad Houska dokončení renovace vzácné místnosti teprve čeká, na Valdštejně ji mohou návštěvníci obdivovat už teď. A nikoli v jedné místnosti. V posledních pěti letech tu probíhala rozsáhlá rekonstrukce a úprava celého hradního areálu včetně předhradí a stabilizace pískovcového skalního podloží, na kterém hrad stojí. Všechny tyto práce spolu s restaurováním movitého mobiliáře přišly na více než 12 milionů korun.

S úspěchem se setkala i výzva Vyčisti chlívek, která běžela první  prázdninový týden od 4. do 12. července.
Příroda není chlívek, upozorňuje kampaň. Zapojilo se i Liberecko

Hrad Valdštejn je v majetku města Turnova. Peníze na rekonstrukci získal z grantů ministerstva kultury i Libereckého kraje. „Liberecký kraj pravidelně podporuje obnovy nemovitých kulturních památek jak z dotačního fondu, tak také přímou podporou. Jsem ráda, že v kraji probíhají i náročné a rozsáhlé obnovy, se kterými se potom mohou seznámit návštěvníci. Děkuji majitelům památek, kteří je nenechají chátrat, ale starají se o jejich stav. Často je to práce na dlouho, na etapy. Bývají to totiž velmi nákladné opravy,“ poznamenala Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Investované peníze se bezesporu vyplatí. Valdštejn navštíví každoročně kolem 60 tisíc lidí. Za příkladnou péči si vysloužil třetí cenu v prestižní soutěži „Má vlast cestami proměn“, která oceňuje zajímavé rekonstrukce a zdařilé obnovy památek. Aspiruje také na ocenění v soutěži Stavba roku Libereckého kraje.

Návštěvníci na Sychrově

Novinka čeká letos také návštěvníky novogotického zámku Sychrov. Právě v těchto dnech tam vrcholí příprava na otevření nového okruhu. „Návštěvníky seznámí s hosty knížecí rodiny Rohanů. Lidé se tu dozvědí, kdo a kdy z význačných hostů nebo příbuzných zámek v 19. století navštívil a jaké byly zvyklosti dané doby,“ přiblížila mluvčí územní správy Národního památkového ústavu se sídlem na Sychrově Lucie Bidlasová. A nejen to. Součástí prohlídky bude také vyprávění o osudech posledních členů rodiny i zámku ve 20. století.

Letní jazzová dílna Karla Velebného ve Frýdlantu. Na snímku je hudebník Jiří Stivín.
Ve Frýdlantu se s jazzmany potkáte naživo. Vzdají poctu Velebnému

Trasa se nachází ve druhém patře zámku, v dosud nepřístupných prostorách. Veřejnosti se otevřely pouze před několika lety, kdy tu byla mimořádná výstava k jubileu herce a spisovatele Miroslava Horníčka. Prostory prošly rozsáhlými restaurátorskými zásahy, aby se jim navrátil vzhled z dochovaných fotografií, z většiny byl navrácen i původní mobiliář.

Náklady na rekonstrukci vyšly na sedm milionů. Část získala správa zámku z grantu ministerstva kultury, část hradí z vlastních zdrojů.