Dušičky už klepou na dveře a s nimi i zloději. Jejich nájezdy na slavnostně vyzdobené hřbitovy dosahují v prvních listopadových dnech maximální intenzity. Právě proto lze v uličkách hřbitovů kromě pozůstalých potkat také strážníky městské policie. Ti dohlížejí na klid a působí jako prevence.
„Naše přítomnost na hřbitovech by zloděje měla spíše odradit, ne že bychom tady nějaké měli chytit,“ komentuje hřbitovní pochůzku vrchní strážník semilské Městské policie Jaroslav Ducháč. Přítomnost „černých šerifů“, podle jeho slov, těžko zabrání zlodějům v jejich rejdech, ale zmírní jejich dopad. Hřbitovy jsou totiž začátkem listopadu hotovým zlatým dolem.

Krade se každý rok na dušičky

„Starám se o tři hroby a řeknu vám, s tisícovkou rozhodně nevystačím, když to má k něčemu vypadat. Nejhorší je, že musím každý rok kupovat nové skříňky na svíčky, pokaždé je někdo ukradne,“ svěřila se Jaroslava Tichá, kterou jsme na turnovském hřbitově zastihli již ve středu.
Že se na hřbitovech krade, potvrzují i lidé z pohřebních služeb. Podle pracovnice Pohřebního ústavu Semily se na městském hřbitově každoročně ztrácejí květiny, vázy, svíčky a věnce. Lidé však takovéto krádeže jen málokdy hlásí policii, neboť odhalení zloděje je takřka nemožné.
„Já už ani na hrob nedávám žádné dražší květiny, ani nekupuji velké věnce a svíčky, protože by stejně přes noc zmizely,“ rezignovaně dodává Jaroslava Tichá.
Přítomnost městských policistů by měla práci zlodějů alespoň ztížit.
„Snažíme se hřbitovy obcházet až do půlnoci,“ potvrdil nám náčelník Městské policie v Turnově Luboš Trucka. Jak dodal, důležitější na hlídání je hřbitov na Hruštici. Ten je vzdálený městskému ruchu a zloději zde mohou nerušeně krást. Stejný problém mají i v Semilech. Městský hřbitov u krematoria je ze dvou stran lemován lesem a oplocení již dávno vzalo za své. Strážníci jsou tak jediní, kdo zlodějům brání v jejich alotriích.