„Vloni jsme uspořádali výstavu jeho obrazů a fotografií s tím, že výtěžek použijeme na opravu hrobky,“ řekl Miroslav Kozák, jenž výstavu i rekonstrukci hrobu spolu s ostatními inicioval. Nebylo to ale jen tak. Náklady na opravu činily u jedné kamenické firmy pětadvacet tisíc korun a u druhé oslovené se vyšplhaly dokonce až na dvaapadesát tisíc. „Tolik jsme ani nevybrali,“ poznamenal Kozák.

Lidé v Držkově měli k dispozici přesně 19 152 korun. Aby se oprava vešla do vybraných peněz, oslovili místního zedníka, který opravu provedl. „Desku jsme nechali udělat u pana Kopala,“ uvedla starostka Hana Hušková. Další dobrovolníci pak pomohli s osázením hrobu a dopravou. A závěr? Ještě jim zbylo šest tisíc.

Zbylé peníze z celkového výtěžku výstavy, jež byl určen na rekonstrukci hrobky rodiny Otahalovy, využijí Držkovští na případné dosázení hrobu, nebo uspořádání další výstavy. Jak řekl Miroslav Kozák, tisícem už přispěli také na pořádání koncertu Duchovní hudby při příležitosti sta let od narození Věry Řepkové, klavírní virtuosky a držkovské rodačky, který se na její počest koná v kostele sv. Bartoloměje v sobotu 28. srpna od 17 hodin.

A proč vlastně vyvinuli místní obyvatelé takovou iniciativu, aby hrob opravili, proč investovali čas a nezdráhali se přiložit ruku k dílu? „On maloval pěkné obrazy,“ řekl Miroslav Kozák. Říká se, že jeho obraz má v obci snad každý. „No každý ne, ale skoro v každém domě je,“ uvedla starostka Držkova Hana Hušková. Pro některé lidi jsou už Otahalovy obrazy dědictvím po rodičích a mají k nim srdeční osobní vztah, představují pro ně „odnepaměti“ součást domova.

Malíř, který se v Držkově usadil ve svých sedmadvaceti letech, maloval náboženské a alegorické obrazy, zvláštní oblibě se těšily jeho obrazy na historická témata z českých dějin. Kromě malířského ateliéru provozoval také ateliér fotografický.

Když ochotnický spolek v Držkově slavil padesát let své existence, pořídili si jeho členové novou oponu právě od Aloise Otahala s letopočty 1880 – 1930.

Sám umělec se narodil v roce 1871 v Litovli a v Držkově o jedenaosmdesát let později zemřel.