Přestože se statistická čísla v Libereckém kraji zatím epidemii neblíží, po posouzení situace v jiných krajích se epidemiologové rozhodli prostřednictvím krajského školského odboru rozeslat informativní dopis.

„Dopis, který by se měl dostat všem školám v celém kraji, jak středním, základním, tak i mateřským, obsahuje informace, jakým způsobem se chřipka šíří a základní hygienická pravidla,“ upřesnila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka. Jak dále uvedla, doporučují v něm školám, aby důsledněji dohlížely na to, aby školy nenavštěvovaly nemocné děti.

„Chřipka je totiž nejinfekčnější právě po dobu probíhajících akutních příznaků,“ upozornila Prattingerová. Na oddělení nemocných od zdravých navíc pamatuje i zákon.

Dopis upozorňuje i na takové věci jako například, že je potřeba v základních pravidlech hygieny dodržovat především pravidelné a časté mytí rukou. „Děti často cestují hromadnou dopravou, odkud si virus mohou přinést na rukou. Pokud si je neumyjí, sáhnou si jimi pak třeba do obličeje a snadno se nakazí,“ vysvětlila potřebu zdůrazňování tak základní věci epidemioložka.

Kromě toho pak hygiena žádá školy o hlášení čehokoliv neobvyklého, co by s výskytem chřipky mohlo souviset. „Top opatřením v rámci omezení šíření chřipky může být i uzavření školského zařízení. V tuto chvíli aktuální čísla podobný krok nevyžadují, ovšem do budoucna možná bude potřeba,“ uzavřela Jana Prattingerová.

Dopis obdržela vedoucí školského odboru Krajského úřadu Libereckého kraje Jiřina Princová v pondělí a ještě téhož dne jej po drobných úpravách rozeslala dále.

„Poupraven byl jako dopis Krajského úřadu Libereckého kraje, že jsme byli požádáni o spolupráci, s informací kým a proč – abychom zabránili šíření onemocnění. Dopis jsme rozeslali všem mateřským, základním i středním školám v Libereckém kraji, a to bez rozdílu zřizovatele. Obdrží jej tedy jak obecní, krajské, tak i soukromé školy,“ potvrdila Jiřina Princová.

Respirační nemoci

Počet nemocných s respiračními chorobami na 100 tisíc obyvatel k 46. týdnu:
Liberec – 1249
Česká Lípa – 1195
Jablonec nad Nisou – 1354
Semily – 1720
Liberecký kraj – 1336
Česká republika – 1520