Novinka je to zatím jediná. Potvrdil to jednatel společnosti SPORT JABLONEC, Milan Matura, která má bazén ve správě.

Jak velká byla poptávka po plošině? Jde o úpravy konečné?

Vzhledem k tomu, že takové zařízení nebylo, tak se jednalo jen o individuální návštěvy. I kvůli poptávce chceme v budoucnu uspořádat závody pro tuto skupinu obyvatel. Jak víme, do současné doby závody nebyly realizovatelné v jabloneckém bazénu. Vozíčkáři se převlékali v kabinkách plavčíků. Dnes jsou přístupné šatny dámské i pánské, včetně sprch.

Problém je vlastní přesun k bazénu, ale ten bude v podstatě jako dříve. To je hlavním vchodem kolem plavčíků. Otázkou je další dovybavení šaten směrem do bazénu je otázka spíš technická. Je zde velmi málo prostoru. Nyní připravujeme pro magistrát vizi jak tuto pasáž v rámci některých projektů řešit. Máme představu jednopodlažní šatny, to znamená dámy a páni dohromady včetně převlékacích kabinek. To je dnes standart všude ve světě.

Použijete prostor, kde je dnes sauna? Ta je na jednom podlaží a prostor by byl průchozí. Ideální jako šatna pro handicapované?

Tato možnost v současné době není možná. Naším záměrem je skutečně vybudovat šatnu kompletně v jednom patře. Následně v uvolněném druhém patře plánujeme rozšířené wellnes. Kde by byla sauna a masáže, takže nejdříve musíme přesunout saunu. Ale je to vize pěti,deseti let samozřejmě.

Kolik projekt stál, vše je v nerezu a automatické.

Celý projekt na 720 000 byl spolufinancován s Ministerstvem pro místní a regionální rozvoj, které hradilo polovinu nákladů a druhá část šla z prostředků zdravotních.

Co musím podniknout, jedu-li s vozíčkem do bazénu? Hlásit se dopředu? Nebo jak organizačně?

Stačí pouze přijít. Zařízení je již v provozu, dostanete se do šaten, nejste omezena místem v kabince u plavčíků. Pak sjedete s vozíčkářem dolů do té hlavní přijímací haly a máte volný vstup do bazénu.

Venku za chvíli nebude příjemné počasí. Bláto, sůl, jak je to s hygienou? S příjezdem vozíku až k bazénu.

Máme vlastní vozík. Je zde možnost přesednout hned na náš vozík. To je samozřejmě z hlediska hygieny výhodné.

I hodně samostatný vozíčkář nemusí mít takovou jistotu. Je možné požádat si o asistenci plavčíka?

Plavčíci absolvují školení, jak na plošinu tak na obsluhu spouštěcího zařízení do vody. I když spouštěcí zařízení do vody je samoobslužné, to může obsluhovat i vozíčkář. Samozřejmě záleží na stupni tělesného postižení. Myslím si, že zásadní problém by to být neměl. Ale k dispozici bude i plavčík.

Je možné si půjčit nějaké zádržné prostředky nebo pomůcky pro plavání?

Věřím, že kvůli zájmu si pomocné pomůcky pořídíme.

Jak je to se vstupným pro vozíčkáře.

Pro vozíčkáře je vstup zdarma a pro jejich asistenty také.