Kauza vyvolala velké pozdvižení mezi veřejností, která se z větší části postavila za ředitele. Zvlášť, když nezřetelně zaznamenaná řeč žáka zřejmě obsahovala vulgární slova.

„Myslím, že ta facka žákovi patřila, já být učitel a někdo mi nadávat do kreténů, a tak podobně, tak se zachovám nejspíš podobně. Děti nemají žádnou úctu k učitelům a vůbec ke starším lidem a chybí jim i motivace k učení,“ popsal jeden z diskutujících na webu jabloneckého Deníku.

Jiří Pacholík bezprostředně po medializování případu rezignoval na funkci ředitele. „Všeobecně lze říci, že velká vina za chování dětí ve škole padá na rodiče. Prestiž učitelství není dnes žádná,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu po přijetí ředitelovy rezignace.

Další kauza se týkala odsouzení bývalého starosty obce Pěnčín Richarda Hübela, obžalovaného z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny a pokusu o úvěrový podvod. Starosta se ale nemohl obohatit, proto dostal jen podmínku. “Proti rozsudku jsem se neodvolal,“ uvedl Hübel. Dostal podmínku na rok a půl. Za Richarda Hübela se postavila většina místních obyvatel i zastupitelů. Na svou funkci rezignoval k 31. březnu.

Rok 2008 přinesl facky, obvinění i krizi
V důsledku celorepublikových kauz letos na Jablonecku rezignovali: ředitel základní školy, ředitel městské policie a starosta obce.

Posledním případem, jehož si všimla celoplošná média na Jablonecku, byly peripetie se zákonem bývalého ředitele Městské policie Jablonec Pavla Onodiho. Ten byl obviněn nejdříve vyšetřovateli Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Celkem byly špatně zadány zakázky v hodnotě pěti milionů korun. Státu ale vznikla škoda jen jeden a půl milionu korun,“ uvedl k případu Roman Skřepek, tiskový mluvčí ÚOKFK. Posléze byl Onodi souzen za vydírání ženy, kterou proti její vůli svazoval a fotografoval v pornografických pozicích. I on na svůj post pod tlakem veřejnosti a médií rezignoval.

Redaktoři jabloneckého Deníku asistovali při několika policejních akcích, například při kontrole podávání alkoholu nezletilým nebo při kontrolách výkupen kovošrotu, doprovázeli Dagmar Kubištovou při zásazích Ligy pro ochranu zvířat.

Pokud čas dovolil, redaktoři navštívili některá zasedání zastupitelstev měst a obcí, mnohdy pěkně bouřlivých. Vyjížděli k místním šetřením, poukazovali na chyby úřadů, podniků i jednotlivců. Sledovali a nadále budou sledovat vše podstatné, co se na Jablonecku děje. Kupříkladu krizi, která zřejmě udeří plnou silou začátkem roku a kulminovat bude na jaře a v létě. Přibývat bude nezaměstnaných.

„V prvních měsících příštího roku ale dojde k dalšímu propouštění. Nezaměstnaní nebudou mít takovou šanci k uplatnění tak, jak tomu bylo před rokem. Nárůst bude výraznější,“ potvrdil Michal Holý, tiskový mluvčí Úřadu práce Jablonec.

Případů, kterým se redaktoři věnovali je však více a k některým se i vrátí.