„Snížit cenu za teplo můžeme díky levnějšímu zemnímu plynu a také domluvenému snížení nájmů formou vloženého majetku obou akcionářů. Tento vklad však město svým postupem nyní znemožňuje," říká místopředsedkyně představenstva Jitka Holčáková.

Podle Teplárny tak město porušuje jednu z podmínek, za které se teplo zlevnilo.

Podle smlouvy má Liberec vložit do Teplárny svůj majetek, za který dosud Teplárna platí pronájem deset milionů korun ročně. Svůj majetek má vložit i většinový akcionář MVV Energie. Ten za pronájem dostává 40 milionů. To vše podle Teplárny ceny zvyšuje. Město ale tento krok zatím odkládá.

Teplárna mu proto hrozí soudem. Jenže na soud se chce obrátit i radnice. Tvrdí, že nemá přístup ke smlouvám mezi Teplárnou a MVV. „Odmítají nám je poskytnout. MVV si musí uvědomit, že Teplárna Liberec je náš společný, nikoliv pouze jejich podnik," řekl náměstek primátora Jan Korytář.

KDO S KOHO?

Radnice si teď zadala další znalecké posudky, které mají prověřit ceny nájmu a vybraný majetek jak města, tak druhého akcionáře.

V lednu chce navíc svolat mimořádnou valnou hromadu, kde chce mimo jiné předložit vlastní návrh koncepce podnikatelské činnosti. Návrhy Teplárny už dvakrát odmítla.

„Teplárenský byznys je jako vodárenský. Často ho ovládají zahraniční firmy, které jen vyvádějí ven nepřiměřené zisky, aniž by investovaly do zanedbané infrastruktury. MVV si musí uvědomit, že Liberec není něčí kolonie. Doba, kdy město jen automaticky se vším souhlasilo, skončila," dodal Korytář.

Teplárna na oplátku zaslala otevřený dopis všem zastupitelům, aby pomohli prosadit vložení majetku města.