Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se těší stále větší oblibě. Do ulic i do lesů v sobotu vyrazí i na Jablonecku stovky dobrovolníků. Někde se do akce zapojily i radnice. Nejde jen o úklid, ale i o sousedské setkání.

Letos podruhé třeba v malé obci Radčice na Železnobrodsku. Tady se sejdou ve dvě hodiny odpoledne U Hasičů. „Zde rozdáme příslušné vybavení. Od půl čtvrté bude k dispozici ohýnek a menší občerstvení pro vracející se skupinky," zve starostka obce Radčice Dagmar Havlová.

Sobotní úklid organizuje i radnice v Rychnově u Jablonce. Dobrovolníci se sejdou už v devět hodin na náměstí. „Připravili jsme trasy úklidu: ulice Lipová alej ke křížku, okolí komunikace nad kostelem k Červenému domu a dále k bývalému autobazaru, ulice Tovární od viaduktu k železničnímu podchodu a ulice Husova od máchadla k Seníku," vypočítal zdejší starosta Tomáš Levinský. Pro dobrovolníky budou na náměstí připraveny rukavice a pytle a občerstvení.

V Železném Brodě se dobrovolníci sejdou přímo na úřadě: o půl desáté dopoledne je čekají v budově B městského úřadu v 1 patře. Svoz odpadu do sběrného dvora bude zajišťovat město Železný Brod. „V případě, že se rozhodnete zapojit do úklidové akce samostatně, sdělte nám, prosím, lokalitu, kterou budete chtít uklidit, a my sjednáme svoz odpadu," sdělila Monika Čechová z odboru Životního prostředí železnobrodské radnice.

Uklízet se ale v sobotu bude i mnohde jinde. Mapu s místy úklidů najdou zájemci na webu uklidmecesko.cz.

Největší dobrovolnická akce v České republice se uskuteční především v sobotu 16. dubna, uklízí se však i v jiných termínech.