Po skromné pietě u Památníku horolezců se na start nachystali běžci na lyžích, pěšáci, koloběžkáři, kolaři, děti i psi, Nejodvážnější z nich hodlali absolvovat celých 50 km.

A stalo se – mezi závodníky na běžkách přikvačila podle očekávání do cíle bývalá reprezentantka a nyní náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová ve skvělém čase 3:45 hodiny. Za ní první muž Přemysl Ježek (4:09) a třetí mladá závodnice Michaela Pušová, dříve Balatková (4:22.).

Ještě rychlejší byli cyklisté Jana Skrbková a Tomáš Málek, kteří objeli trasu za tři hodiny. Ojedinělý výkon předvedli i vytrvalci Aleš Přech a Petr Polášek, kteří po svých doběhli ve shodném čase 4:38.

„Byl to pěkný závod, poměr chůze a běhu byl asi 15 ku 35 kilometrům. Byla jsem asi tvrdší, než ostatní běžkaři, neboť jsem na lyžích jela i po trávě a na centimetrové vrstvě sněhu na asfaltu," líčila zážitky ze závodu Zuzana, která si pochvalovala skvělou kamarádskou atmosféru závodu – nezávodu.

Jana Skrbková zase připomněla, že na startu měla se svým přítelem již 11 km v nohách při stoupání z Liberce do Bedřichova a ještě je čekala cesta zpět. „Ale nám to nevadilo, jsme specialisté na horská kola," dodala.

Rekordman v počtu startů na J50 Ladislav Míka šel na letošní závod od lesa – Hrabětického, přijel na koloběžce a jen symbolicky ujel několik kilometrů. „Přišel jsem hlavně vzpomenout na své kamarády, kteří s námi jezdili první ročníky, a taky na Vaška Foffa, dlouholetého ředitele závodu, který vloni odešel do lyžařského nebe," řekl Míka.

Položit květiny ke jménům svých manželů přišly také Eva Novotná, dvojnásobná vítězka J50, a její kamarádka, mnohonásobná účastnice závodu Milada Raslová. Společně zavzpomínaly na události v roce 1970 s peruánskou velvyslankyní J. E. Maríou Susana Landaveri, která se účastnila nejen pietního aktu, ale i startovního výstřelu.
Autor Jiří Langr