Dokonale přesné náhrady kostí pacientům, kteří při úraze utrpěli například komplikovanou zlomeninu lebky, umí jako jediní v republice vlastními silami vyrobit a implantovat liberečtí neurochirurgové.
Tento jedinečný úspěch přinesla spolupráce lékařů Krajské nemocnice v Liberci s Fakultou strojní Technické univerzity (TUL).
„Unikátní metodu vytváření náhrad poškozených lebečních a obličejových kostí vyvinul Lukáš Čapek z katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti ve spolupráci s lékaři,“ upřesnila tisková mluvčí TUL Jaroslava Kočárková.
Čapek se začal implantáty zabývat poté, co sám prodělal operaci hlavy, a nakonec přišel na to, jak do té doby z estetického hlediska nedokonalé náhrady vylepšit tak, aby pacienti psychicky netrpěli tím, že mají na hlavě nějakou propadlinu či asymetrii.
V roce 2005 Čapek získal studentský grant a začal pracovat na nové technologii, která spočívá v tom, že se tvarování kostí provádí na základě dat z počítačové tomografie,“ doplnila Kočárková.
„Data získaná z tomografu zpracujeme a prostorovou digitalizací získáme virtuální model lebky s defektem. Po dohodě s lékaři pak model s velkou přesností dotvarujeme do konečné podoby,“ popsal proces Lukáš Čapek. Unikátní metodu prezentovala liberecká nemocnice na neurochirurgickém kongresu a do této chvíle tímto způsobem odoperovala osm pacientů.
„Používáme tuto metodu už rok, a zatím u všech pacientů úspěšně. Několik implantátů jsme vyrobili na zakázku i pro jiné nemocnice,“ informoval liberecký neurochirurg Pavel Buchvald. Náklady na výrobu se pohybují kolem 30 000 korun. Pokud jde o odlitek vytvořený v zahraničí, jeho cena se vyšplhá na dvě stě tisíc.
„Zatím jsou náklady v režii nemocnice a univerzity, jednáme ale o možném hrazení zdravotními pojišťovnami,“ dodal Buchvald.
Zájem lékařů o novou metodu je velký, podle Čapka je však ještě na začátku, a v budoucnu by se dala využít i v jiných oblastech, například u zubních implantátů nebo u poúrazových stavech druhého krčního obratle.