Lidé chtějí získat tip na výlet či potřebují důležité telefonní číslo. Často by si rádi zajistili vstupenku na kulturní akci kdesi na druhé straně republiky. Mnohdy se však na pracovníky MIC obracejí s banálními problémy – nevědí, kde zaparkovat, často se ztratí a vyžadují navigaci jak dál. Pracovníci center v Liberci, České Lípě a v Jablonci nad Nisou si na nedostatek práce rozhodně nestěžují.

Pestrá nabídka libereckého centra

Městské informační centrum v Liberci (MIC) se zaměřuje především na turisty, a to nejen z České republiky. „Jsme hlavně turistické informační centrum pro občany České republiky a samozřejmě zahraniční turisty. Nabízíme informace o městě, zajímavých místech, kulturních a sportovních akcích,“ sdělila Deníku Naďa Burianová z MIC Liberec.

Zahraniční turisté, kteří zavítají do infocentra, se většinou zajímají o botanickou zahradu, zoologickou zahradu a Ještěd. Místní obyvatelé často shánějí informace o firmách na Liberecku.

Infocentrum nabízí také nespočetné množství map, suvenýrů a publikací z celého kraje. Velký zájem je o vstupenky na veškeré sportovní a kulturní akce v Liberci i širokém okolí. „Nabídka vstupenek je široká, využíváme sítí Ticketpro, Ticketportál, Ticketstream a eVstupenka. Tenhle veliký rozsah všichni naši zákazníci využívají a oceňují,“ dodala Burianová.

Do budoucna se chystá nová prodejní síť vstupenek Eventim, kde bude možné pořídit si lístky na akce v zahraničí.

V České Lípě mají 500 zájemců

„I v tomto podzimním období navštěvuje infocentrum značné množství turistů,“ vysvětluje referentka MIC Jiřina Kučerová. Zákazníky českolipského infocentra jsou v této době zejména tuzemští turisté všech věkových kategorií.

I přesto, že již není hlavní turistická sezona, tak MIC Česká Lípa obslouží měsíčně téměř pět stovek návštěvníků s různými požadavky. Ty se týkají především turistických cílů nejen v samotné České Lípě, ale i širokém okolí. V poslední době se dotazy týkají zejména kulturního programu na nadcházející měsíc. Největší zájem je stále o turistické známky, které lidé zařazují do svých sbírek.

Úzká spolupráce se Jablonci vyplácí

Cestovní ruch, kultura a ekologie se stanou třemi základními okruhy činnosti Jabloneckého kulturního a informačního centra. O tyto činnosti se postarají tři částečně samostatné subjekty, které spolu budou úzce spolupracovat. Městské a regionální turistické informační centrum zastupuje destinační management Jizerských hor, vydává knihy a turistické publikace a prezentuje město a region na výstavách.

Další součástí je Dům Jany a Josefa V. Sheybalových, který bude rozvíjet svou činnost v oblasti kultury a vzdělávání. Otevření tohoto projektu je plánované na rok 2011. Centrum ekologické výchovy se pak zaměří na poskytování služeb veřejnosti, dětem z mateřských a základních škol. Formou výstav se bude snažit přiblížit lidem práci s přírodou.

Kuriozní dotazy se nevyhnou ani informačnímu centru

Liberec – Někteří lidé se ve stresu a beznaději obrací na Městské informační centrum v Liberci (MIC) a jejich dotazy jsou většinou k pousmání a nejedná se většinou o nic zásadního. Podle pracovnice MIC se tyto dotazy bohužel nezaznamenávají, ale zůstanou v paměti na hodně dlouho.

„Například nám jeden muž volal a ptal se nás, jestli nevíme, kde parkuje. Po chvíli se nám muž snažil vysvětlit, u jaké budovy zaparkoval, a tak jsme ho mohli navést na správné místo,“ řekla Naďa Burianová. Další muž se velice rozčiloval, jak je možné, že má Česká pošta zavřeno během státního svátku 8. května.

„Jednou přišla paní s dopisem a sháněla konkrétní ulici, která byla uvedená v dopise. Po krátkém čase jsme nic nenašli a paní řekla, že je to ulice v Aši,“ dodala Burianová.
Provozní doba informačních center

Městské informační centrum Liberec
Od června do září je infocentrum otevřeno každý pracovní den od 8.00 do 18.00 hodin. Sobota a neděle od 9.00 do 12.00 hodin.
V období od října do května je pracovní doba od 8.00 do 17.00 hodin.

Městské informační centrum Česká Lípa
Od dubna do října je v pracovní dny otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin. V sobotu je otevřeno od 9.00 do 12.00 hodin. V neděli je zavřeno. Od listopadu do března je otevřeno v pracovní dny od 9 do 16 a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin.

Městské informační centrum Jablonec nad Nisou
Během celého roku je otevřeno v pracovní dny od 9.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. V neděli je otevřeno pouze od července a srpna, kdy je provozní doba od 9.00 do 12.00 hodin.