Polyfunkční objekt, kde jsou dnes obchody a kanceláře, se bude na konci července dražit s vyvolávací cenou 22,9 milionu korun. "Odhad znalce je o celých pět milionů vyšší," uvádí na internetových stránkách realitní společnosti Naxos, která dražbu zajišťuje. Zájemce musí složit dvoumilionovou dražební jistotu.

"Je to velmi lukrativní nemovitost, je po rekonstrukci a většina prostor je výhodně pronajatá a zaručuje tak desetiletou návratnost vložených peněz. Pokud se pronajmou zatím volné prostory, může být návratnost i rychlejší," řekl ředitel prodeje Naxosu Petr Vácha. Nyní jsou podle něj pronajaty čtyři prodejny v přízemí a 11 bytů (kanceláří) ve vyšších podlažích. Čistý výnos z nájmů činí 2,2 milionu korun za rok.

Vlastníkem hotelu je společnost Dům Pohody, které patří také termální lázně v Chrastavě na Liberecku. Od loňského listopadu je v konkurzu. Prodej objektu lázní zatím blokuje policie. Důvodem je trestní stíhání bývalého vlastníka Jana Imlaufa a dalších lidí kvůli podvodu při čerpání evropské dotace. Získali ji vlastníci nejen na výstavbu chrastavských lázní, ale s evropskými dotacemi rekonstruovali i jablonecký hotel Praha.

Hotel Praha s restaurací a bohatě zdobeným sálem byl dokončen v roce 1902. Od roku 1958 je na seznamu nemovitých kulturních památek. Léta ale cenná stavba chátrala. Až v letech 2009 až 2011 se dočkala kompletní rekonstrukce a dostavby za více než sto milionů korun, zhruba 60 procent nákladů zaplatila Evropská unie. K historické čtyřpodlažní budově přibyla moderní přístavba s kancelářemi a byty.

"Jen prostory vinárny nejsou dokončeny," dodal Vácha.

V úterý 24. června se uskuteční prohlídka budovy pro zájemce, další bude 22. července. Dražba bude 30. července v Praze.