Jen vymění vizitky, tabulky na dveřích a hlavičky na dopisních papírech. Nechají vyrobit nová razítka. Podle jabloneckého tajemníka Městského úřadu Marka Řeháčka by to ale nemělo přijít na více než deset tisíc korun. Proč? Až se z Jablonce stane statutární město.

Už chybí je souhlas poslanců k zařazení Jablonce mezi čtyřiadvacet statutárních měst a posvěcení od prezidenta. A poplynou výhody.
„Statutární města bývají zařazena ve zpravodajství, anketách či statistikách,“ vysvětlil starosta Petr Beitl. Tajemník Marek Řeháček dodal, že zásadně jiné kompetence nemají, nicméně je to výhodnější. Jde o prestiž a nejen o ni.

Až se Jablonec stane statutárním městem poplyne do jeho kasy díky tomu o dva tisíce korun na hlavu více. Má-li město zhruba 45 000 lidí, nejde rozhodně o zanedbatelnou částku. S tou ale úměrně neroste i odměna primátorovi. „Na jeho platu se to neprojeví,“ potvrdil Řeháček.
Vyšší příspěvek na občana ale dostanou i ty obce, které se k Jablonci následně připojí. Další plus je možnost rozčlenit město na místní části anebo obvody, které mají vlastní autonomii. To by byla například šance pro Kokonín, který se chce odtrhnout.

Bylo by ještě předčasné se ze zisku titulu radovat. Senátoři sice kývli na zařazení Jablonce na seznam nových statutárních měst, ale pro musejí být ještě poslanci. Teprve pak může seznam podepsat prezident republiky Václav Klaus.

S jistotou zalobbují sami Jablonečané mezi spolustraníky. Dvojice Ivana Weberová – Vít Němeček mají v ODS určitě velké pole působnosti. „Přidávám se a promluvím se svými kolegyněmi a kolegy z Věcí veřejných, aby to v hlasování podpořili, protože titul statutární město bude Jablonci opravdu slušet,“ řekl poslanec Petr Skokan při své návštěvě na jabloneckém zastupitelstvu.