Nejtěžší závod v Evropě – Berlin Firefighter Stairrun. Motto: dva lidé, jeden tým, jeden cíl. Dvanáctého ročníku berlínského závodu se v sobotu 4. května zúčastnili také příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nadpraporčík Zdeněk Vrána a nadstrážmistr Vojtěch Prášil. A byli velmi úspěšní – ve své kategorii vybojovali zlaté medaile.

Letos měli na sportovním hasičském klání v Berlíně za HZS Libereckého kraje startovat původně dva týmy. „V posledním týdnu před závody bohužel omarodil Aleš Zeman, můj parťák z minulých dvou ročníků,“ popsal Zdeněk Vrána. „Takže to vypadalo, že vezmu do Berlína manželku a budeme fandit klukům. Jenže pár dnů před odjezdem se začalo řešit, že ani Josef Ječný nebyl po nemoci ještě zcela v kondici.“

Tanvaldští hasiči hasili oheň v lese s čtyřkolkou. Ilustrační foto
Tanvaldští profesionální hasiči použili na uhašení požáru v lese čtyřkolku

Z druhého týmu byl na závody připravený Vojtěch Prášil, Zdeňkův kolega ze směny C na centrální hasičské stanici v Jablonci nad Nisou. Postavit se na start závodu chtěli oba hasiči, a tak den před konáním závodů oslovili organizátora s prosbou o změnu ve startovní listině. A povedlo se.

V kategorii „oldies“, tedy starších (součet věku dvojice závodníků do 99 let) neměli Zdeněk a Vojta konkurenci. Závodu se letos zúčastnilo 354 dvojic z 11 zemí světa.

Úkolem hasičů, kteří vyběhnou na závodní trať, je co nejrychleji přeběhnout náměstí Alexanderplatz a zdolat 39 pater výškové budovy s převýšením 110 metrů. „To vše v kompletním vystrojení, tedy v třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové obuvi, s přilbou a aktivním dýchacím přístrojem. Po celou dobu závodu musí být dvojice nedělitelná, tedy na dohled od sebe, od 35. patra až do cíle musí být na vzdálenost paže,“ popsala mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.

Požár lesního porostu na Jablonecku.
Lesní požár na Jablonecku. Hasiči zasahovali v Příchovicích

Po celou dobu je nedělitelnost soutěžních dvojic přísně dozorována rozhodčími. Cíl čeká v devětatřicátém patře, kde druhý z dvojice zmáčkne tlačítko časomíry. „Po lapení dechu se dostavuje radost z absolvování závodu, z pohybu a začíná pohodový den, bez ohledu na umístění,“ popsal Zdeněk. „Závod jsme si oba moc užili. Zdenda běžel neskutečně rychle, chvílemi jsem měl co dělat, aby mi neutekl,“ přiznal Vojtěch. Parťáci ze směny i ze soutěže pokořili závodní trať v čase 6 minut a 28 vteřin. Nejen, že jablonečtí hasiči obsadili první příčku ve své kategorii, v absolutním pořadí se umístili na úžasném třetím místě.

Trénink v areálu pod Ještědem

A jak se profesionální hasiči na takový závod připravují? „Dost individuálně. Někdo víc běhal, někdo jezdil na kole, někdo běhal s dítkem v kočárku,“ přiblížil Zdeněk Vrána. Příslušníci ze stanice Turnov trénovali během na pásu se zátěží, v Jablonci nad Nisou často chodili na cvičnou věž, kde původní dvě závodní dvojice podnikly i dva společné tréninky. Prubířským kamenem přípravy na náročné závody bylo cvičení na velkém skokanském můstku ve skiareálu na Ještědu. „Ten byl ale nesrovnatelný se samotným závodem, protože má nepravidelné schody a je o 40 výškových metrů náročnější než soutěž. Věděli jsme, že když ustojíme tento výběh, nemusí závod dopadnout špatně,“ doplnil Zdeněk.

Hlavním cílem pachatelů podvodů je vylákat z oběti peníze pod různými legendami.
Podvodníci vylákali od dvou žen ze Semilska skoro milion korun

Profesionální hasiči svou fyzickou zdatnost využijí i při běžných zásazích, například u dopravních nehod, kde se provádí vyprošťování osob.

„Děkujeme za skvělou reprezentaci HZS Libereckého kraje a do budoucna přejeme spoustu dalších sportovních úspěchů,“ doplnila Benešová.