Jedná se o projekt rekonstrukce účelové lesní cesty SO 111, která má podle původních plánů stát 8,8 milionu korun. Projekt už má veškerá oprávnění včetně stavebního povolení. Lidé se ale přesto postavili proti.

„Tento stavební záměr ruší současnou účelovou lesní cestu, místo které má být vybudovaná nová, pět metrů široká asfaltová osvětlená cesta, která nedodržuje rozměry a ani trajektorii původní lesní cesty, kvůli které má být vykáceno 306 stromů a zničena značná část rekreačního lesa,“ popsal jeden z aktivistů proti výstavbě Rudolf Hable.

Silnice je přitom jen o pár metrů dál, v dalším ramenu ulice. Její část je však výrazně strmá a v zimě tu dochází ke kolizním situacím. Podle projektu se má stávající silnice stát stezkou pro pěší a současná lesní cesta se má proměnit na silnici. Proti se zvedla velká vlna odporu místních obyvatel a dalších lidí, kteří hospodaří ve zdejší zahrádkářské kolonii. Vznikla petice, kterou podepsalo více než osmdesát místních, což je drtivá většina obyvatel a zahrádkářů.

Rozkopaný Jablonec, v ulici Podhorská rekonstruuje ŘSD mostek.
Jablonec svírají dopravní stavby a uzavírky, lidé mluví o únikové hře

Ti si myslí, že k areálu stačí stávající silnice v druhé části ulice. S tím nesouhlasí sportovní oddíly, které areál lidově zvaný Kolečko využívají. Často tu totiž projíždí těžká nákladní auta s pokácenými stromy. „S oddílem chodíme na Kolečko sportovat a v okamžiku, kdy na třímetrové komunikaci potkáte svozový automobil, který má šíři 2,8 metru, nemáte šanci bezpečně uhnout,“ popsal Petros Kalpakcis, mimo jiné jablonecký zastupitel.

Nová cesta má zlepšit obslužnost sportovního areálu. „Pokud dojde k realizaci tohoto projektu, bude v podstatě jediným možným způsobem zajištěna bezpečná dopravní obslužnost a přístup veřejnosti do významné a oblíbené sportovní a rekreační oblasti,“ vysvětlil předseda Ski klubu Jablonec nad Nisou Vladimír Kopal.

Veřejné osvětlení. Ilustrační foto.
V Jablonci vymění tisíce lamp veřejného osvětlení, centrum bude svítit žlutě

Proti stavbě nové silnice je ale i základní organizace Českého zahrádkářského svazu. Na magistrát zaslala vyjádření, v němž všichni členové vyjádřili nesouhlas se stavebním záměrem. „Má tu být naprosto zničená klidová zóna, kudy denně projde pěšky ohromné množství lidí,“ vysvětlil za výbor organizace Jaromír Pitel.

Své stanovisko přidala i základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kokonín. Ekologové upozornili, že v místě je hlášen výskyt zmije obecné. A protože se navíc zmíněná lesní cesta a místo plánované výstavby silnice nachází v 3. pásmu ochrany Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory, její správa právě projednává, zda pro stavbu udělí výjimku.

„Pro oddělení pěší a motorové dopravy není stavbu třeba realizovat, stávající lesní cesta je bez potíží pro chodce průchozí a je chodci hojně využívána,“ poznamenal předseda kokonínských ochránců přírody Vladimír Páral. Pokud by správa CHKO výjimku schválila, má spolek ještě možnost se obrátit na ministerstvo životního prostředí.

Jablonec nad Nisou. Archivní foto
Do předvolebního boje jdou v Jablonci staří pardálové i nové tváře

Místní obyvatelé podali kvůli záměru výstavby i žalobu. „Stavba byla zastavena z důvodů opomenutí hlavního účastníka řízení, což jsme my. Nikdo nás o záměru téhle stavby neinformoval. Nyní je na soudu, zda k opomenutí došlo a zda bude stavba zastavena, či nikoliv. Rozhodnutí soudu netrpělivě očekáváme,“ přiblížila majitelka nemovitosti a pozemků v okolí plánované výstavby Daniela Hable.

Město na aktivitu místních zareagovalo. „Když jsem se dozvěděl, že byla podána žaloba, vydal jsem pokyn nic nedělat, co se týká kácení stromů,“ doplnil náměstek primátora Petr Roubíček.