Letošní ročník se koná pod záštitou pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera. Motto X. ročníku kampaně je POZNÁNÍ-POCHOPENÍ-PŘIJETÍ a symbolizuje milníky cesty od odmítání odlišnosti až k poznání, které pomáhá pochopit a přijmout jinakost lidí. Ke kampani Česko svítí modře se v Jablonci nad Nisou připojí Centrum sociálních služeb, Kultura Jablonec, základní umělecká škola, městské divadlo i městská knihovna.

„Měli bychom si uvědomit, že nežijeme v bezproblémové společnosti, ale že mezi námi žijí i lidé s nějakým zdravotním hendikepem, který třeba na první pohled není viditelný. Úkolem podobných kampaní je hlavně upozornit na věci ne zcela patrné. A to je důležité. Je třeba vnímat svět otevřenýma očima, vnímat složení společnosti i fakt, že ne pro každého je jednoduché se do běžného života zařadit,“ doplnila Jana Hamplová, která 2. dubna, při Světovém dni zvýšení povědomí o autismu, společně s kolegy z odboru sociálního zvolí modrý oděv.

Velikonoce na statku
FOTO, VIDEO: Z Dlaskova statku v Dolánkách vynesli Smrtku a hodili ji do Jizery

V modrém budou i zaměstnanci knihovny, CSS přidá modře nasvícená okna, stejně jako městské divadlo. „Hned po Velikonočním pondělí dostanou vysoká čelní okna modrý světelný háv a divadlo se tak symbolicky připojí k celostátní osvětové kampani Česko svítí modře, jejímž smyslem je upozornit veřejnost na existenci autismu a vyjádřit podporu lidem, kteří s touto celoživotní jinakostí žijí,“ doplnila Lucie Peterková, ředitelka Městského divadla Jablonec nad Nisou.

Modrým světlem a kampaní na svých sítích podpoří modrý den také jablonecká ZUŠ. „Na podporu lidem s autismem se 2. dubna zbarví náš Facebook do modra! Pozveme kolegy – přidejte se k nám a vyjádřete solidaritu s autistickou komunitou oblečením modrého prvku – ať už to bude tričko, šála, nebo jen modrá stuha. Modrá barva je symbolem autismu a společně tak můžeme šířit povědomí o tomto neurodivergentním spektru a podpořit inkluzi a pochopení,“ sdělil Petr Vobořil, zástupce ředitele ZUŠ Jablonec nad Nisou pro provoz.

Světový den povědomí o autismu je mezinárodně uznávaným dnem, který povzbuzuje členské státy Organizace spojených národů k přijetí opatření ke zvýšení povědomí o autistických jedincích na celém světě. Připomíná se každý rok 2. dubna. Ve stejný den pak startuje celorepubliková kampaň Česko svítí modře, která trvá do konce dubna.

Mohlo by vás zajímat: Školáci plní prázdné regály. Knihovna v Rychnově se stěhuje do nového

Zdroj: Sedlák Jan