Návrh na odvolání Tomáše Balcara a Vladimíra Pitína předloží zástupce města v pátek na valné hromadě společnosti, rozhodlo ve středu jablonecké zastupitelstvo. "Město bude na valné hromadě zastupovat primátor Petr Beitl (ODS)," sdělila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

JTR zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994, od roku 2005 také vyrábí a distribuuje teplo v Jablonném v Podještědí. Město mělo ve firmě původně majoritu, v roce 1999 však část svého podílu prodalo a zůstalo mu jen 34,22 procenta akcií. Většinový podíl vlastní MVV Energie CZ. Minorita dává městu možnost zablokovat zvyšování ceny tepla nebo velké investice. Na odvolání ředitelů však pravděpodobně stačit nebude.

 Jablonečtí zastupitelé nejsou spokojeni se stavem JTR a hlavně s rostoucími cenami tepla, které patří v zemi k nejvyšším. Za stav firmy podle zastupitelstva nesou zodpovědnost právě nynější ředitelé. Na nové ředitele chce město nechat vypsat výběrové řízení a za účasti zástupců obou akcionářů vybrat takové ředitele, kteří budou garanty odborného a hospodárného řízení společnosti v době, kdy je prý zásadně ohrožena její konkurenceschopnost. Beitla také zastupitelé pověřili, aby odmítl rozdělení zisku, ten by měl být investován do rozvoje společnosti.

Jablonec chce podle Beitla udržet konkurenceschopnost centrálního zásobování teplem ve městě a zabránit rozpadu systému, a to i za cenu dočasného snížení zisku. "Město Jablonec se necítí být pouze akcionářem JTR, ale zejména zástupcem občanů a právě v zájmu občanů a odběratelů tepla v Jablonci se snažíme postupovat," vysvětlil postoj zástupců města starosta. I proto se loni na podzim město postavilo proti zdražení tepla, které je hlavní příčinou odpojování domácností od centrálního zásobování.

 Jablonecká teplárenská a realitní zásobuje teplem bezmála 10.000 domácností a 87 podniků, obchodů a veřejných budov. Do modernizace a oprav zdrojů i rozvodných sítí investovala za deset let přes 200 milionů korun. V období od 1. října 2010 do 30. září 2011 uskutečnila firma zakázky za 317,454 milionu korun a její hospodaření skončilo ziskem 15,25 milionu korun. V předcházejícím období byly výnosy teplárenské společnosti o 15 milionů korun vyšší, hospodaření přesto skončilo bezmála čtyřmilionovou ztrátou.