Do otevřené soutěže, kterou muzeum vyhlásilo loni v listopadu, se zapojilo devět výtvarníků. „Naprostá většina uchazečů přistupovala k objektu velmi citlivě, s úctou k původnímu návrhu jabloneckého architekta Karla Pelanta,“ uvedla ředitelka muzea Mlada Valečková. Komise se shodla, že oba návrhy na prvních dvou místech jsou mimořádně zdařilé a vhodné k realizaci, o vítězi se nakonec rozhodlo jen velmi těsně.

Tereza Šváchová plánuje umístit na betonové plochy dichroické sklo typu narima, které selektivně odráží různé vlnové délky, zatímco jiné propouští. Na první pohled bezbarvé sklo tak může měnit barvy i odrážet více odstínů v závislosti na úhlu pohledu a okolních světelných podmínkách.

Vítězné dílo chce muzeum představit v pátek 17. května v rámci muzejní noci.

Gennaro, Detesk.
Jablonecké muzeum představuje současné designové sklo na veletrhu v Německu

Druhé místo v soutěži připadlo dvojici Markéta Váradiová a Iva Kolorenčová, která navrhovala pokrytí celé fasády bílou metalickou barvou s plnivem ze skleněných střípků. Zuzana Kantová (3. místo) předpokládala kresbu fluorescenční barvou s UV filtrem, která by byla viditelná pouze v noci, zatímco přes den by fasáda zůstala čistě bílá. Další pořadí již komise neurčila.

Všechny soutěží návrhy si můžete prohlédnout na webu muzea.

Boční schodiště z monolitického betonu podle projektu místního architekta Karla Pelanta bylo k jabloneckému muzeu připojeno v roce 1964.

V roce 1964 bylo připojeno boční schodiště z monolitického betonu podle projektu místního architekta Karla Pelanta. Vznik muzea jako takového se datuje do roku 1904, kdy byla otevřena první stálá výstava. V letošním roce si tak muzeum připomíná 120 let fungování.

Podívejte se: Nové hřiště, maskot i svatby. Muzeum skla a bižuterie nadělí sobě i lidem dárky

Zdroj: Sedlák Jan