„Při kontrolním měření jsme ve středu 8. června ráno naměřili jen stopové prvky neznámé látky. Naložili jsme chemika z institutu Lázně Bohdaneč a vezeme ho do Bohdanče, abychom co nejrychleji zahájili rozbory vzorků, které jsme nabrali. Na místo míří další chemická laboratoř, budeme pokračovat s dalším měřením. Tudíž objekt ještě není uvolněn proto, aby se lidé mohli vrátit domů,“ řekl ve středu dopoledne ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec.

Látky hasiči našli na několika místech, proto stále hledají zdroj. Zatím neví, co je to za látku, ani kde se nachází. „Objevuje se ve stopových objemech na různých místech domu. Zatím nemohu odhadnout, kdy se lidé budou moci vrátit. Očekáváme, že první vzorky bychom mohli mít vyhodnoceny kolem 14 až 15 hodiny,“ dodal Hadrbolec.

Složky integrovaného záchranného systému zasahovaly celý úterní večer v Jablonci kvůli neznámé látce, jejíž dráždivý zápach vyburcoval lidi k tomu, aby hasiče kolem půl sedmé v podvečer přivolali. Zásah si vyžádal v místě uzavírku pro dopravu. Obyvatelé domu byli evakuováni a prozatím našli zázemí v autobusu Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Tři lidé, kteří se výparů nadýchali, byli předáni do péče zdravotníků. Postupně měli ale zdravotníci ošetřit ještě další lidi. „Z preventivních důvodů bylo z místa události do zdravotnických zařízení rozvezeno 33 osob, z toho 2 policisté a 10 příslušníků HZS. Opatření stále probíhá, místo je i nadále uzavřeno,“ informovali v půl jedenácté večer policisté na twitteru. Později skončili v nemocnici ještě další tři lidé. Jeden člověk na jednotce intezivní péče. Ve středu ráno dva lidé z nemocncie odešli na revers.

Pohledy na problémový areál v Josefově Dole.
Josefův Důl trápí zpustlý areál, majitel tu ukládá vraky aut a stavební materiál

„Volali jsme hasiče a policii, když to bylo nedýchatelné. Odvezli nás do nemocnice. Manželka se synem zůstali v nemocnici a já jsem šel domů, protože mi není špatně. Syn šel do sklepa, protože prodával pračku, asi se toho nadýchal víc,“ řekl obyvatel zasaženého domu Václav Král, který dodal, že kouř neviděl ale nemohl při otevření dveří z bytu na chodbu pořádně dýchat a dělalo se mu špatně.

Hasiči v úterý večer detekčními přístroji hledali neznámou látku, a to také ve vedlejším vchodu. Chemický kontejner libereckých profesionálních hasičů prováděl vyhodnocení měření.

„Na místo události velitel zásahu povolal i chemickou laboratoř HZS ČR - Lázně Bohdaneč, která disponuje rozšířenou detekcí nebezpečných látek,“ informovali dále o průběhu zásahu hasiči. Ke spolupráci byli přizváni i zástupci územní samosprávy.

V nemocnicích bylo v úterý večer hospitalizováno už 36 osob, 23 z nich jsou lidé z postiženého panelového domu, zbývající jsou hasiči a nově k nim přibyl i záchranář, který lidi na místě ošetřoval. „Kolega byl odeslán do nemocnice z preventivních důvodů, ke sledování. Totéž se týká i dalších dvou osob, které na adrese nebydlí, ale přihlásily se, že na místě pobývaly,“ uvedl krátce před půlnocí Michael Georgiev. Pacienty převezly sanity do několika nemocnic, do Jablonce a Liberce v Libereckém kraji, do Mladé Boleslavi v kraji Středočeském a také vypomohla s příjmem pacientů nemocnice v Jičíně, tedy z kraje Královéhradeckého.

Pět osob, které putovaly do péče lékařů jako první, měly viditelné zdravotní potíže, tedy dušnost a pocit pálení v krku. Ostatní lidé byli na místě přetříděni a následně odesláni do zmíněných nemocnic na pozorování.

Soudní síň. Ilustrační snímek.
Pětinásobný vrah Biederman chtěl na svobodu. Soud to zamítl

Lékařům také vrtulník transportoval do Liberce protilátky, které se mohou nasadit u pacientů v případě nutnosti „Nyní jsou tyto protilátky připraveny a je na rozhodnutí ošetřujících lékařů, zda a kdy a jestli vůbec je použijí,“ doplnil mluvčí záchranné služby.

Náhradní ubytování se pro nikoho hledat nemuselo, neboť všichni obyvatelé panelového domu byli převezeni do nemocnic. Na místě události, v jablonecké Skelné ulici, zůstává speciální kontejner hasičů pro zjišťování přítomných látek. O jaké jde, zatím není známo. Okolnostmi případu se budou zabývat jablonečtí kriminalisté.