„Byla to dlouhá cesta, kterou si museli nakonec proklestit samotní občané města proti vůli místní politické garnitury,“ poznamenal městský opoziční zastupitel za Společně pro Jablonec Jakub Macek. Právě on stál spolu s Annou a Jakubem Strnadovými a Jaroslavem Šídou v čele snahy referendem vyhnat hazard z města. 

Vše začalo v roce 2014 vznikem spolku Jablonec bez hazardu, pokračovalo petiční akcí a skončilo referendem vyvolaným podpisy čtyř tisíc Jablonečanů. V referendu, které se konalo spolu s prvním kolem volby prezidenta 12. a 13. ledna roku 2018 ve všech 49 volebních okrscích města Jablonec, odsouhlasilo 88 procent platných hlasů zákaz hracích automatů. 

Všechno to začalo již v roce 2013, kdy se poprvé objevila myšlenka osvobodit Jablonec od výherních automatů. Aktivitu rozjel spolu s dalšími dobrovolníky právě Jakub Macek, který tak ventiloval zkušenosti ze svého bezprostředního okolí. „Nechápu, proč v našem městě blikající herny tolerujeme, vystavujeme Jablonečáky hrozbě závislosti, a to včetně dětí, které jsou nejzranitelnější, kazíme si centrum města a zvyšujeme kriminalitu,“ vysvětloval tehdy.  

Ilustrační foto
Hazard zmizí z Jablonce v roce 2021. Zastupitelé rozhodli na základě referenda

Snahy omezit či zcela zakázat hazard na území města jsou ale ještě „vousatější“. Městské zastupitelstvo v Jablonci schválilo už v roce 2011 vyhlášku, která měla ukončit provoz všech heren a kasin k 1. lednu 2015. V červnu 2015 ale novela vyhlášky hazard opět povolila. Tehdejší vedení magistrátu v čele s ODS to zdůvodnilo tím, že nulová tolerance není řešením, vede k obcházení zákona a vzniku nelegálních heren. Jablonec tehdy vyhláškou povolil jen vznik kasin, nikoli heren. 

K urnám se při místním referendu dostavilo 14 192 oprávněných osob. Pro zákaz hracích automatů se jich vyslovilo 12 482. Magistrát poté vyšel vstříc provozovatelům kasin a nechal jim dva a půl roku na ukončení činnosti. 

Na skutečné ukončení provozu kasin se ale v Jablonci čekalo ještě skoro čtyři roky. Zastupitelé totiž sice potvrdili jeho výsledek, ale s tříletým odkladem kvůli hrozbě finančních kompenzací města vůči kasinům. 

Hrací automaty. Ilustrační foto.
Kasina mizí z mapy Jablonce. Ve městě ukončily provoz další dvě herny

„O tom, že automatové hazardní hraní je nešvarem měst po celém Česku, se mluví přes deset let. Z pohledu legislativy jsme se od té doby posunuli hodně kupředu, veřejné mínění je k hazardu stále kritičtější, ale mnoho měst to stále ignoruje. Nejinak tomu bylo i v Jablonci, kde politici tento problém řešili jen naoko,“ popsal Macek. Před referendem ve městě fungovalo kolem čtyř desítek heren a kasin. 

„Je to pro město velké povzbuzení a důkaz toho, že být aktivním občanem dává smysl a přináší to výsledky, byť někdy je na ně nutné počkat i několik let,“ sdělil zakladatel spolku Jablonec bez hazardu Jakub Strnad. Pomyslnou štafetu nyní Jablonec předává Kladnu, kde také chystají referendum o regulaci hazardu. V nejbližší době společně chystají workshop, na kterém si předají zkušenosti s pořádáním referenda. 

Provozovatelé kasin a Česká komora loterijního průmyslu (ČKLP) se přitom ještě v létě snažili odložit jablonecký zákaz o jeden rok, kvůli výpadkům v příjmech vlivem proticovidových opatření. „Veškerý provoz kasin byl téměř rok uzavřen. Dovoluji si požádat o dočasné pozastavení účinnosti výše zmiňované vyhlášky. Nejen provozovatelé samotní, ale i jejich zaměstnanci a navázané služby potřebují čas na stabilizaci,“ vysvětloval Stanislav Brunclík z ČKLP. Jablonečtí zastupitelé však tento požadavek v červnu smetli ze stolu. 

Jak je to s hazardem ve zbytku kraje

V Liberci existuje od roku 2018 obecně závazná vyhláška o regulaci hazardu, která při povolování adres provozoven kombinuje kritérium povinné vzdálenosti větší než 150 metrů od školských budov a zároveň vyhodnocení místní situace s ohledem na prevenci kriminality a výskyt rizikových jevů. „V tuto chvíli tak na území města legálně existuje sedm provozoven, jejichž adresy jsou vepsány do přílohy vyhlášky,“ sdělila mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová. 

Podobně to je i v České Lípě. „Vyhláška nad rámec zákona omezuje hazard na místech jako jsou budovy kin, divadel nebo autobusových nádraží,“ upřesnila mluvčí českolipského magistrátu Kristýna Brožová.