Obě společnosti poslaly otevřený dopis zástupcům policie, jabloneckého magistrátu a silničářům. Proč? Na provizorním přechodu v ulici Československé armády srazilo vozidlo jednu ze zaměstnankyň.

Na ranní plánovaný nástup do práce jen tak nezapomene. Když kolem půl sedmé ráno v úterý tohoto týdne skupinka zaměstnanců přecházela silnici v ulici Československé armády v průmyslové zóně v Rýnovicích, smetl jednu z žen projíždějící automobil. „Řidič s vozidlem Renault Twingo jel ve směru od Liberce. V prostoru u křižovatky s ulicí Cihelná přehlédl přecházející chodkyni, do které narazil. Po tomto nárazu chodkyně upadla na vozovku a utrpěla zranění,“ přiblížila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Na případ ihned zareagovala společnost Jablotron, která je zaměstnavatelem zraněné ženy.

„Ke sražení naší kolegyně došlo při přecházení provizorního přechodu u zastávky autobusu směrem k naší logistické hale. Přecházela skupinka asi sedmi lidí, auto od Jablonce zastavilo, auto od Liberce nikoli. Kdyby jelo jen o něco rychleji, mohlo srazit celou tu skupinu. Dotyčná paní je nyní se zlomeninou ramene v nemocnici,“ popsal v otevřeném dopise jednatel Jablotronu Stanislav Vladimír.

Na daném přechodu se denně pohybují desítky pracovníků místních provozů i obyvatel z okolí. Když se i za jasného dne snažíte přejít, chvilku si počkáte.

Za současný stav, kdy jsou na úseku silnice v průmyslové zóně a zároveň jednom z hlavních tahů mezi Jabloncem a Libercem jen provizorní chodníky, může stále odkládané dokončení rekonstrukce. Namísto chodníků je tady místy jen štěrkový pruh. „Finální rekonstrukce komunikace, včetně plánovaných přechodů se semafory, odbočovacími pruhy a chodníky, by byla ideálním řešením.

Rekonstrukce této klíčové příjezdové komunikace do Jablonce se plánuje už 20 let, bohužel vlastní realizace je stále v nedohlednu. Nebezpečné nejsou jen přechody pro chodce, ale po celé délce komunikace je i kritická bezpečnost chodců a cyklistů. Provizorní chodník částečně řeší letní období, ale absolutně neřeší zimní období se sněhem,“ popsal jednatel firmy Atrea Daniel Morávek.

Obě společnosti, jejichž haly stojí v podstatě naproti sobě, nabízejí při realizaci výstavby chodníků a přechodů pomoc. „Jablotron je připraven aktivně se v daném místě podílet na řešení, pokud budeme moci něco urychlit technicky nebo jinak. Udělejme opravdu maximum pro snížení rizik, aby se tady za chvíli nestala další, možná i tragická událost,“ nabídl Stanislav Vladimír. „Za naši společnost mohu slíbit, že jsme připraveni maximálně pomoci s rychlou realizací, mimo jiné například poskytnout nutné pozemky pro vybudování chodníků,“ doplnil Morávek.

Nehoda na rádelské křižovatce, pondělí 30. října 2023.
Od auta se odpojil naložený návěs. Při nehodě u Rádla se zranili dva lidé

Daný úsek silnice je ve správě Libereckého kraje, konkrétně Krajské správy silnic LK (KSS LK), část mezi samotným Jabloncem a Libercem pak ve správě státního podniku Ředitelství silnic a dálnic. „V tomto konkrétním případě se jedná o přechod provizorní do doby, než město Jablonec vybuduje v uvedené lokalitě chodníky, které jsou mimo jiné právě jednou z obecných podmínek pro zřízení bezpečného přechodu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy Jan Sviták.

Vlastník (Liberecký kraj) i správce komunikace (KSS LK) podle jeho slov vnímají potřebu vytvoření bezpečného místa pro přecházení této frekventované ulice. „Nicméně v tuto chvíli má řešení v rukách město. Liberecký kraj je připraven v maximální míře přispět k řešení bezpečnosti účastníků silničního provozu,“ doplnil Sviták.

Projekt na takzvanou humanizaci silnice připravuje jablonecký magistrát minimálně od začátku roku 2018. Stále se však oddaluje a zpřesňuje. „Jde hlavně o to, že se musíme dohodnout, kdo co bude financovat. Inkriminovaná část silnice má přejít pod Ředitelství silnic a dálnic a stát se tak silnicí první třídy. To ale s sebou nese další opatření, nejen chodníky a přechody, ale třeba i protihlukové stěny.

Rozpočet je ve výši 120 milionů korun a to si nemůže město dovolit hradit samotné. Teď hledáme shodu na tom, kolik a za co má platit město, kraj a ŘSD,“ poznamenal náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík.