Padesát kilometrů je dlouhá nejnáročnější trať závodu Jizerská 50, padesát bodů má i mapa, která pomůže závodníkům a fanouškům objevit Jablonec. V sobotu 8. února, tedy prostřední den nejmasovějšího závodu se startem v Bedřichově, na tom zapracuje zapsaný ústav Jablonec Jinak a místní sokolové.

Akci pojmenovali Jizerská 50 padesátkrát jinak. „Cílem je otevřít brány Jablonce všem zájemcům, ukázat jeho zajímavá zákoutí a seznámit je s místními obchodníky, umělci, kulturními organizacemi a dalšími nadšenci, kteří se zapojí. V Jablonci by měla vzniknout alternativa pro ty, které neláká sobotní velký koncert na libereckém náměstí,“ popsala jedna z organizátorek akce Eliška Šídová.

Jablonec se tak poprvé zapojí do Jizerské 50 a po celou sobotu 8. února bude ve městě probíhat doprovodný program. Zapojí se téměř třicet organizací, do počtu kulaté padesátky se pak na mapu vejdou zajímavá místa Jablonce, které turistům ukáže i architekt, divadelník a dlouholetý závodník Jizerské 50 David Vávra. „Číslo padesát je naší velkou výzvou, jež ukáže, jaký potenciál Jablonec skýtá,“ vysvětlila ředitelka organizace Jablonec Jinak Zuzana Slámová.

Kdo ještě neokusil krásu Jizerských hor v noci, má jedinečnou příležitost první lednový víkend. Na tratě se vydá s čelovkou.
Bedřichovský noční maraton zve opět do Jizerských hor s čelovkou

Centrem dění bude jablonecká sokolovna. Ta otevře své dveře už v 10 hodin dopoledne. Návštěvníky uvítá kavárna ve foyer s živou hudbou, pro děti bude v malé tělocvičně připraven parkour, pro dospělé zase třeba výstava fotografií Sokol.

Během posledních dvou let se jablonečtí sokolové rozhodli vdechnout budově i Sokolu novou energii. Začali shánět dotace, iniciovat různé kulturní a sportovní akce. „Právě díky nim se budova mohla stát kulturním epicentrem naší akce,“ pochválila Eliška Šídová.

Sdružení Mjölk architekti zde na jeden den zprovozní místní saunu. A odehraje se tu jedinečný kulturní program připravený jak pro turisty, tak místní. Divadelní hra Slzy ošlehaných mužů o slavné lyžařské dvojici Hanč a Vrbata od souboru Vosto5 bude vrcholem celého dne. „Možnost spolupořádat akci Jizerská 50 padesátkrát jinak považujeme za příležitost, jak upozornit na sokolovnu a její velký potenciál pro budoucí rozvoj celé oblasti u Tyršových sadů,“ doplnila jedna z členek TJ Sokol Jablonec Jitka Skalická.

V pozdních odpoledních hodinách odstartuje v centru města běžkařův průvod městem. Zahájí ho právě David Vávra. Velká loutka běžkaře provede zájemce po nejzajímavějších místech Jablonce. Tyršovy sady se stanou závěrečnou rovinkou s performance místní taneční skupiny Parau Parau. „Jedno ze zastavení bude také v bývalých jabloneckých městských lázních. Pomyslná cílová páska bude u vstupu do sokolovny tak, aby na ni navázalo divadelní představení,“ popsala dramaturgyně Anna Strnadová.

Účastníci legendárního závodu Jizerská 50 získají unikátní medaili připomínající 50. výročí tragického konce československé Expedice Peru 1970. Mince se nedostane do běžného prodeje.
Každý účastník Jizerské 50 dostane unikátní medaili. Připomíná Expedici Peru

Co vše akce nabídne? Kavárny, restaurace, hračkářství, tělocvičny, galerie, květinářství, obchody s potravinami, ale také jen zákoutí v zapadlé ulici s domem s originální secesní fasádou či nevšední výhled na Jizerky, který by si turista neměl nechat ujít. Zapojí se například Galerie N, Galerie kaplička, G&B Beads, La kavárna, Knihkupectví Serius, SUPŠ a VOŠ, Galerie Pouzar&ová, hračkářství Grónská zem, kavárna Šnytlík, Q burger, Mjölk architekti, CK trip, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola a mnoho dalších.