Provoz kamerového systému tak nadále zůstává pod palcem bývalého primátora a jednatele firmy Milana Kroupy. Ten byl z politické funkce odvolán po dlouhodobém tlaku kvůli střetu zájmů.

Nejvýhodnější podmínky

Magistrát nechal zpracovat audit, který dokázal, že nabízené podmínky Grepa Networks jsou výhodné. Cena, kterou město zaplatí, je mnohem nižší, než kolik platí za stejnou službu v jiných městech. „Například Liberec platí za datové přenosy vybraných deseti kamerových bodů téměř 49 tisíc korun bez DPH měsíčně. Zbytek přenosové sítě ostatních kamerových bodů město vlastní a její správa Liberec přijde na něco málo přes 165 tisíc korun bez DPH měsíčně,“ popsal vedoucí právního oddělení Jiří Kučera. Uzavření smlouvy mezi městem a společností Grepa podle něj ukončí nejistoty při zajištění provozu systému.

Kromě uzavření smlouvy zastupitelé uložili primátorovi Jiřímu Čeřovskému pořídit rozvojovou strategii kamerového systému na léta 2020 až 2034 a ověřovací studii pro nejhospodárnější a optimální technické řešení datových toků systému.

Řešením dodávky datových služeb se zastupitelé zabývali už v letech 2018 až 2019, zvláště v souvislosti s narovnáním se společností Grepa, jež je od roku 2016 vlastníkem optické trasy.

„Narovnání schválené zastupitelstvem loni v říjnu řešilo zajištění provozu kamerového systému od okamžiku přepojení na optické trasy v roce 2016 do konce roku 2019,“ vzpomněl primátor Čeřovský.

Kauza narovnání vztahů přitom stála Milana Kroupu primátorské křeslo, ve kterém seděl od voleb v roce 2018 do podzimu 2019.

Společnost Grepa navázala datové toky na městský kamerový systém v letech 2010 až 2016, nejprve na základě smluv s firmou Telmo, která v roce 2010 získala zakázku na dodávku kamerového systému pro město Jablonec. Společnost Telmo dodala kamerové body a jako subdodavatele na provoz datového toku si vybrala společnost Grepa. Ta hned na začátku přepojila některé kamery na svou optickou síť. Provoz byl smluvně zavázán mezi oběma společnostmi.

Primátor kamery vypnul

V roce 2016 snesli pracovníci Grepa Networks antény z radniční věže kvůli její rekonstrukci a přepojili na optickou síť společnosti další kamerové body. V té době ale kontrakt mezi oběma společnostmi skončil, kamerový systém přešel na město a Grepa provozovala datové toky zadarmo. Přestože se obě strany, tedy město a společnost Grepa, snažily o platbách za dodávku dat domluvit, nestalo se tak. Coby primátor pak jednatel společnosti Grepa Milan Kroupa demonstroval ovládnutí kamerového systému jeho vypnutím.

I když je připravena řádná smlouva mezi městem a společností Grepa Networks, celá záležitost ani zdaleka nekončí. „Jak se stalo, že soukromá firma ovládá kamerový systém, který nechalo vybudovat město, šetří policie na základě trestního oznámení,“ sdělil opoziční zastupitel Jakub Chuchlík.