Podobné kamery nemá údajně žádná jiná městská policie v republice. „Záznam je naprosto profesionální, obejde se bez jakýchkoliv datových služeb, není napojen na žádný zdroj energie. Signál z kamer jde přímo do našeho operačního střediska,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie Josef Penz.

Aktuálně jsou nové kamery umístěny v ulicích Budovatelů a Liberecká. V mžiku ale mohou být jinde. „Doufám, že tyto kamery budou někde na hrázi přehrady nebo vedle na silnici. Určitě by se mi chodilo lépe z práce po odpolední směně,“ nabídla některé možnosti Jablonečanka Ivana Hrubešová. „Počítáme s tím, že budou instalovány na místa, kde bude předpoklad možného porušení vyhlášek města nebo zákonů,“ ujistil Penz. 

Nové moderní mobilní kamery jsou vybavené otočným objektivem a mohou tak monitorovat celé okolí. „Záznam z nich se okamžitě přenáší přímo do operačního střediska, kvalitou záznamu se vyrovnají pevným kamerovým bodům. Jejich velkou výhodou je však možnost během několika minut je instalovat na místo, kde je porušovaný veřejný pořádek, a okamžitě jej začít monitorovat,“ vysvětlil ředitel jablonecké městské policie Michal Švarc.

Strážníci pořídili kamery za přispění dotačního programu prevence kriminality na místní úrovni, který každý rok vyhlašuje ministerstvo vnitra, vyšly na necelých 360 tisíc korun. Nyní je strážníci spustili ve zkušebním provozu. „Pokud se osvědčí, plánujeme jejich další nákup. S jejich pomocí tak chceme dále zvyšovat pocit bezpečí Jablonečanů,“ dodal Švarc.

Hlučné party

Nové kamery mají zmírnit problémy se skupinkami mladistvých, které trápí Jablonec už několik měsíců. Hlučné a agresivní skupiny teenagerů posilněných alkoholem zlobí lidi na mnoha místech města. Nejen v okolí přehrady, ale i centra nebo na sídlišti Žižkův Vrch či v Tyršových sadech. Na posledně jmenovaném místě nepomohla k nápravě ani nová služebna okrskáře městské policie.

Jablonec navíc zvažuje v rámci preventivní práce s problematickými partičkami nasadit terénního pracovníka pro mládež. Ten by se vydával v odpoledních hodinách do vytipovaných míst, mapoval potřeby skupin mladistvých a nabízel jim vhodné alternativy trávení volného času.

Problém jsou ale peníze. Městské policii se nepodařilo získat na tento projekt dotaci z ministerstva vnitra, bude tak hledat jiný způsob financování. Magistrát proti partičkám vytáhl formou restrikcí. „Jakmile přijde telefonické oznámení, snaží se být strážníci co nejrychleji na místě, kde se má problémová skupina mladistvých pohybovat. Často se ale ukáže, že oznámení přišlo s příliš velkým zpožděním nebo bylo nepřesné, a tak hlídka dorazí na prázdné místo. Delikventi stačí zmizet,“ popsal zkušenosti ze zásahů strážník Lukáš Vokatý.