Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí a volně navazuje na oslavy Mezinárodního dne muzeí, který se slaví po celém světě vždy 18. května. Hlavním letošním lákadlem je v 18 hodin odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště. „Z více než desítky návrhů vybrala komise vedená architektem Davidem Vávrou návrh Terezy Šváchové spočívající v instalaci skel odrážejících různé vlnové délky světla v průběhu dne“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Tereza Šváchová je také spoluautorkou vítězného návrhu české expozice na EXPO 2025 v japonské Ósace. „Jakoby ten dům dostal oči, dějou se tam věci, visí tam obrazy,“ popsala dílo na budově jabloneckého muzea.

V loňském roce se po dlouhé době stala nositelkou ocenění obec z Liberecka – Bílý Kostel nad Nisou.
O titul Vesnice roku zabojují dvě obce z Jablonecka. Víme, kdo se přihlásil

„Pokud bude počasí přát, ožije v rámci Muzejní noci také amfiteátr v muzejním parku představením Pohádky z lesa v podání divadelního studia DAMÚZA, a to v 19 a ve 21 hodin“, uvedla Marie Víšková, která je v muzeu hlavní organizátorkou akce. V muzejním ateliéru bude probíhat tvůrčí dílna s výrobou duhového náhrdelníku. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet nový zábavný kvíz v expozicích.

Otevírací doba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v rámci Muzejní noci pod Ještědem je od 18 do 23 hodin. Doprovodný program, včetně dílny, končí ve 22 hodin. Vstup je zdarma, stejně jako v sobotu 18. 5. u příležitosti Mezinárodního dne muzeí.

Muzejní noc pod Ještědem, pátek 17. 5. 2024

Na trase Jablonec-Vratislavice-Liberec bude mezi zúčastněnými institucemi fungovat kyvadlová doprava historickými vozy podle jízdního řádu, který je k dispozici na místech konání. V Jablonci nad Nisou je zastávka pod muzeem v Lipanské ulici, dopravu zajišťuje BusLine.

Do Muzejní noci pod Ještědem 2024 se zapojili:

· Liberec: Oblastní galerie, Severočeské muzeum, Technické muzeum, Automuzeum (v areálu Technického muzea)

· Vratislavice nad Nisou: Rodný dům Ferdinanda Porscheho

· Jablonec nad Nisou: Muzeum skla a bižuterie, Kultura-Jablonec (Dům Scheybalových, Radnice), Městská galerie MY, Nisa Factory Kompletní program Muzejní noci najdete na webu muzea www.msb-jablonec.cz, u fb události a v tištěné verzi přímo v muzeu.

Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje a statutárních měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Mohlo by se vám líbit: Libštát na Semilsku zažil neobvyklou nehodu. Traktor vjel do domu 

Zdroj: HZS LK