Míra nezaměstnanosti na Jablonecku je srovnatelná s celorepublikovým průměrem, činí 5 procent. U mužů je to 4,1% a u žen 6,7%. „U nás byla podprůměrná míra vždycky, teď nás republika dohnala,“ poznamenal Michal Holý, analytik trhu práce v Jablonci.

Jablonecký Úřad práce evidoval k 31. květnu letošního roku 2 589 nezaměstnaných, z toho 1119 mužů a 1470 žen. „Nejhorší pozici mají matky s dětmi, lidé s věkem nad 50 let a zdravotně postižení,“ uvedl Michal Holý. Do této skupiny, která má největší problém sehnat práci, patří i lidé nekvalifikovaní, často jen se základním vzděláním. V současné době však firmy přijímají raději nekvalifikované dělníky, jimž mohou nabídnout minimální mzdu, čímž ušetří.

Ke konci května 2008 nabízel Úřad práce v Jablonci 637 volných pracovních míst, což znamená, že na jednu volnou pozici připadají 4 uchazeči. K nejvíce poptávaným profesím patří kvalifikovaní kovodělníci a strojírenští pracovníci. V tomto oboru počet volných míst značně přesahuje množství uchazečů.
Existuje však také řada lidí, kteří se práci vyhýbají, vymlouvají se na zdravotní problémy, například si seženou lékařské potvrzení, že nemohou pracovat v prašném prostředí. „K nám chodí dva druhy lidí. Šedesát procent z nich chce jen potvrdit papír, že se dostavili, 40% opravdu shání práci,“ řekl Tomáš Pára, jednatel Jablonecké nástrojárny.

Mezi dlouhodobě nezaměstnané patří jedenačtyřicetiletý Petr z Jablonce. „Nemám práci už tři roky. Přišel jsem o bydlení, stal se ze mě bezdomovec. Budu muset odejít do jiného kraje, tady mě už znají a nikde mě nechtějí,“ svěřil se Petr. Svůj problém ohledně zaměstnání řešila i matka dvojčat z Jablonce. „Nechtěla jsem děti odkládat do školky nebo je nechat hlídat cizími lidmi. Nabídky práce jsem z tohoto důvodu musela odmítat,“ zmínila.

Otázka dne: Jak dlouho jste nezaměstnaní?

Lukáš Kurpita,
22 let, Jablonec n. N.,
nezaměstnaný
Nezaměstnaný jsem 2 měsíce. Zda má pracovní úřad mnoho pracovních nabídek posoudit nedovedu.

Miroslav Kaňka,
40 let, Jablonec n. N.,
nezaměstnaný
Nezaměstnaný jsem. Příležitostně si vydělávám na brigádách. Kdyby nebylo vyhnutí, tak bych dělal i podřadné práce.

Aneta Vedralová,
25 let, Jablonec n. N.,
nezaměstnaná
Jsem nezaměstnaná. S nabídkou míst jsem spokojená. Vzala bych i nějakou podřadnou práci.

Karel Brodský,
24 let, Jablonec n. N.,
nezaměstnaný
Asi 2 týdny. Případně bych vzal i podřadnou práci, čekám rodinu a musím ji uživit.

Vladislav Jirouš,
37 let, Haratice,
nezaměstnaný
Asi rok a půl. V Jablonci pro mě práce zkrátka není, potřeboval bych do ciziny. Spokojený rozhodně nejsem.

Pavel Fapšo,
44 let, Jílové,
nezaměstnaný
Zhruba 1 měsíc. Práci si hledám jinou cestou než přes úřad práce. Nevznikají zde pracovní možnosti.

Nezaměstnanost si sáhla na dno a bude hůř

Rekord: Jen 281 126 lidí bez práce bylo v České republice na konci května. Je to pouhých pět procent ze všech práceschopných Čechů.

Květnová míra nezaměstnanosti byla rekordně nízká. Dosáhla pouhých pěti procent. Celkem bez práce bylo 281 126 lidí, připočítají-li se matky na mateřské, lidé na rekvalifikaci, vězni apod., pak číslo dosáhne 302 507. Práceschopných Čechů je podle statistik přes pět milionů.

Konec zlatých časů
„Prudké snižování se už pomalu stává minulostí. Tento trend končí. V příštím roce nečekáme výraznější pokles,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek. „V nejbližších měsících nás čeká stagnace. Nezaměstnanost se bude pohybovat kolem pěti procent, v závěru roku by mohlo dojít k sezonnímu vzestupu, ale pak opět k mírnému poklesu,“ uvedl Dufek pro Deník. Analytik Patria Finance Tomáš Vlk tvrdí, že zpomalování ekonomiky by mělo zapříčinit postupný nárůst počtu nezaměstnaných.

„Je tedy možné, že právě v květnu nezaměstnanost dosáhla svého dna. Čekáme, že v dalších měsících míra nezaměstnanosti zamíří zpět k šesti procentům,“ uvedl Tomáš Vlk.
Nejrůžověji to nevypadá ani s regiony, kde bývá tradičně nezaměstnanost nejvyšší. I když v celorepublikovém průměru na jedno volné pracovní místo připadají dva nezaměstnaní, například v Mostě, Děčíně či Jeseníku je to více než deset uchazečů.

Určitou naději pro regiony s vyšší nezaměstnaností skýtají velké investice z posledních dvou let, jako je příchod automobilky Hyundai do Nošovic nebo příchod společnosti IPS Alpha a Hitachi do průmyslové zóny Triangle na Žatecku. „Rozdíly jsou ale tak velké, že se je zřejmě nikdy narovnat nepodaří. Převážná část nezaměstnaných v těchto okresech je bez práce dlouhodobě a mají nízkou kvalifikaci,“ konstatuje Dufek.