Jablonci nad Nisou se ve vysoké konkurenci podařilo obhájit loňské krajské prvenství. Druhou příčku obsadil Tanvald, bronz bere Liberec. "Vyplývá to z dat, která zpracovává analytická agentura Datank. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha," vysvětlil David Pavlát za výzkum Města pro byznys.

Jablonci nad Nisou se ve vysoké konkurenci podařilo obhájit loňské krajské prvenství. Druhou příčku obsadil Tanvald, bronz bere Liberec. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Jablonec nad Nisou má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele

Statutární město Jablonec nad Nisou se může pochlubit nadprůměrným počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. V rámci Libereckého kraje zaznamenává také nízký index stáří, tedy poměr lidí s více než 65 letu ku lidem mladším 15 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucnosti. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a do oblasti sportu. Především Jablonec nad Nisou získal nejlepší hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich najde v přehledné podobě vše podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a řadu další užitečných odkazů a informací. Velmi dobrého výsledku dosáhla radnice také v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

Zleva: Lukáš Pohanka (člen Rady města a Zastupitelstva města Liberec), Jakub Chuchlík a starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.Zleva: Lukáš Pohanka (člen Rady města a Zastupitelstva města Liberec), Jakub Chuchlík a starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.Zdroj: datank.cz

„Je samozřejmě velmi příjemné dostat toto ocenění. Na druhou stranu sami dobře víme, kolik máme rezerv a určitě je dobré neusnout na vavřínech a pokračovat ve zlepšování. I přesto, že máme nejvíce dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, tak v Jablonci rozhodně stále je nedostatek bytů a my na toto téma často jednáme jak se soukromými developery, tak připravujeme vlastní rozvojové projekty, které do budoucna přinesou poměrně velké stavební možnosti a doplní nabídku bytů ve městě,“ doplnil náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík.

Tanvald investuje, v Liberci nejvíce přibývá firem

Stříbrný Tanvald se může pochlubit kvalitním podnikatelským prostředím. Počet ekonomických subjektů je zde jeden z nejvyšších v celém regionu, a to pokud jde o právnické subjekty, tak i o živnostníky. Ve městě je relativní dostatek volných pracovních míst, což jistě potěší místní podnikatele. Město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 100 firem. Radnice se může pyšnit v rámci Libereckého kraje nejvyšším podílem kapitálových výdajů na celkových výdajích, stejně jako vysokou likviditou a nízkými náklady na dluhovou službu. Třetí příčku obsadil Liberec, který dosahuje vůbec nejvyššího meziročního nárůstu počtu ekonomických subjektů, stejně jako nejvyššího počtu firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu firem. Krajské město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech města je v rámci kraje jeden z nejvyšších. Město zaznamenává rovněž nejvyšší skóring úředních hodin, tedy hodin, během nichž si můžou podnikatelé, ale nejen oni, vyřídit vše potřebné.

Odsouzený Michal upoutal studenty svým svědectvím, ve kterém rezonovala myšlenka Zůstaňte svobodní a nebuďte otroci drog.
S prevencí kriminality pomáhají i sami odsouzení z Věznice Rýnovice

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ dodal předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Město pro byznys

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS, Svaz měst a obcí ČR a Centrum udržitelné budoucnosti.

Mohlo by Vás zajímat: Kantorova vila v Jablonci se dočká proměny. Přibude muzeum architektury 

Zdroj: Sedlák Jan