Až devadesát milionů korun musí do konce roku ušetřit jablonecká radnice. Zástupci města totiž nepředpokládali, že daňové výnosy budou vlivem ekonomické krize nižší v až takovém rozsahu. Šetřit se bude především v investicích, na rozvoji a při správě majetku.

„Odpověď na otázku, jestli jsme takový vývoj mohli předpokládat, zní jednoznačně, ne. Předpoklady vypadaly jinak,“ komentoval jablonecký starosta Petr Tulpa.

Co se týče příjmů, dostane se v letošním roce město Jablonec na úroveň svého rozpočtu v roce 2006 a dorovnání letošního roku zřejmě bude muset řešit půjčkou. V několika posledních letech přitom jablonecká radnice půjčky nepotřebovala.

Rada města už odsouhlasila připravený materiál zabývající se šetřením peněz po zbytek letošního roku. „Zastupitelstvu jsme doporučili jej schválit,“ podotkl jablonecký starosta.

Rozpočet pro letošní rok chce město o kýžených osmdesát až devadesát milionů korun snížit například v oblasti investic. „Některé projekty, jako například humanizace Podhorské a Pražské ulice, se uskuteční v plánovaném rozsahu, ale splátky převedeme na rok 2010. Šetření se bude týkat jak investic a rozvoje, tak odkladu splátek,“ poznamenal Petr Tulpa. Úsporná opatření zasáhnou i do správy majetku, konkrétně město zastavilo některé plánované rekonstrukce.

Podle Petra Tulpy se letošní propad v příjmech dá srovnat, jablonecká radnice se však obává, co nastane v následujícím roce. „Podle predikce bychom se mohli propadem v daňových příjmech dostat až na úroveň roku 2005. Nezastavilo by to provoz města, ale začal by v takovém případě stagnovat jeho rozvoj,“ podotkl starosta Jablonce.