I proto doufá, že se stane jedním z dvanácti set Jablonečanů, kteří dosáhnou na kompostér. Od města a zdarma. „Přemýšlím o kompostéru už pár let a byl jsem přesvědčený, že si ho příští rok na jaře koupím. Ale když bude zdarma, je to veselejší,“ usmívá se.

Jablonecká radnice uspěla s žádostí o dotaci Evropské unie z operačního programu životní prostředí a bude moci pro Jablonečany pořídit 1200 domácích kompostérů a štěpkovač dřevní hmoty. Z týž peněz postaví i dvě stanoviště podzemních kontejnerů a pořídí 5 velkoobjemových kontejnerů na bioodpad.

Náklady na pořízení kompostérů a štěpkovače jsou 3,7 milionu korun, dotace z EU činí 3,1 milionu. „Připravujeme výběrové řízení na dodavatele a předpokládáme, že na jaře spustíme proces zápůjček kompostérů občanům,“ sdělila Barbora Šnytrová z oddělení správy veřejné zeleně jablonecké radnice.

PODZEMNÍ KONTEJNERY

V příštím roce vzniknou v památkové zóně hned dvě stanoviště na podzemní odpad, a to v ulicích Soukenná a na náměstí Dr. Farského. „Není snadné najít v centru města místo, které by bylo vhodné pro jejich umístění,“ vysvětlil náměstek primátora Miloš Vele. Obě vybrané lokality jsou vhodné. Podzemní kontejnery na tříděný odpad má město od roku 2016 také u Letního kina, kde vzniklo vůbec první stanoviště, a také na otočce autobusu v Arbesově ulici ve Mšeně.

„O umístění velkoobjemových kontejnerů na bioodpad budeme diskutovat. Poptávka je velká, je možné, že stanoviště nebudou pevná, ale kontejnery se budou stěhovat,“ doplnil Vele.

Náklady na podzemní a velkoobjemové kontejnery jsou 2,75 milionu korun, dotace pokryje 2,3 miliony.