První část výstavy, připravené Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zahrnuje současnou bižuterii od dvanácti firem z jabloneckého regionu. Poprvé byly prezentovány v rámci hlavní výstavy Mezinárodního trienále skla a bižuterie TRENDY. DESIGN. PRODUKCE v létě minulého roku. Na bratislavské repríze budou opět k vidění designové i komerčně úspěšné vzory výrobců skleněné a kovové bižuterie.

Druhou prezentovanou kolekcí jsou autorské práce vytvořené během tematicky zaměřeného Mezinárodního sympozia autorského šperku, jež se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo v červnu 2023. Zúčastnilo se ho pět šperkařů ze tří zemí, a to Martin Jošt Pouzar, Martin Verner a Kamila Housová Mizerová z České republiky, Mia Čopíková ze Slovenska a Carolin Denter z Německa. Tématem prací byl vliv výpočetní techniky na člověka. Součástí vystavených šperků jsou počítačové součástky, často kombinované s bižuterními komponenty ze skla a kovů.

Do lavic Evropského parlamentu zasedne i někdejší starosta Semil Jan Farský za STAN.
Na Jablonecku přišla k eurovolbám více než třetina voličů, bodovalo ANO i SPOLU

Iniciativa k uspořádání výstavy vzešla od Slovenského národného múzea – Historického múzea v Bratislavě. Pro Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou to je v pořadí již druhá možnost představit se v prostorách této významné slovenské muzejní instituce. „Spolupráce mezi SNM – Historickým múzeem v Bratislavě a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datuje intenzivně od roku 2018 a je podložena memorandem o spolupráci. Zahájena byla výstavou DVA V JEDNOM, u příležitosti oslav 100 let od vzniku společného státu“, řekl jeho ředitel Peter Barta.

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislavě připravuje výstavu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE: BIŽUTERIE A ŠPERK.Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislavě připravuje výstavu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE: BIŽUTERIE A ŠPERK.Zdroj: se svolením Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Výstava na Bratislavském hradě je již o čtvrtou letošní zahraniční prezentací jabloneckého muzea vycházející z posledního ročníku trienále. „Novinky v užitkovém skle byly hned v lednu představeny na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, aktuálně jsou pak k vidění společně se španělským sklem v bývalé královské sklárně v La Granja (Španělsko). Autorský šperk z výstavy Computer Jewellery jsme v květnu představili v polské Legnici“, uvedla ředitelka Milada Valečková.

Vernisáž výstavy se v prostorách Bratislavského hradu uskuteční ve čtvrtek 13. června 2024 od 17 hodin, pro veřejnost bude otevřeno od neděle 16. června do 28. října 2024.

Mohlo by se vám líbit: Smržovské Muzeum obrněné techniky připravilo bojovou ukázku ke Dni D 

Zdroj: Jan Sedlák