Bývalá dětská nemocnice v Bezručově ulici má po letech šanci. Město připravuje projekt dostupného a udržitelného bydlení. Vzniknout by tu mohlo 23 bytů, pozemek navíc vybízí ke stavbě dalšího bytového domu.
Patovou situaci, ve které se rozsáhlá budova ocitla v novém tisíciletí, kdy sloužila a dosud slouží pro cvičení bezpečnostních složek, by mohla vyřešit dotační výzva na přípravu projektů dostupného a udržitelného bydlení , kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Město Jablonec nad Nisou tedy předložilo žádost o dotaci. Žádat je možné o dotaci v objemu půl až 10 milionů korun, přičemž dotace je ve výši 100 procent bez DPH. Pro Liberecký kraj je alokovaná částka 10 milionů korun. Podmínkou je, aby všechny aktivity proběhly nejpozději do 1. června 2026, realizace projektu musí být ukončená do 10 let.

„V rámci přípravy koncepce bytové politiky jsme sestavili tabulku všech bytových záměrů a vhodných nevyužitých objektů. Dlouhodobě prázdná budova bývalé dětské nemocnice leží v atraktivní rezidenční části města, a proto zpracovala kancelář architektury města ověřovací objemovou studii, na základě níž jsme se rozhodli pro přípravu přestavby na dostupné bydlení,“ poznamenal náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík.Nicméně, předmětem žádosti o dotaci jsou nyní prostředky na architektonickou soutěž, studii a dokumentaci pro stavební povolení.

Dětská nemocnice v Jablonci nad Nisou

Dětská nemocnice v Jablonci nad Nisou

  • Kde stojí: Jablonec nad Nisou, ul. Petra Bezruče 43
  • Kdy a kým byla postavena: Postaveno v roce 1931 dle návrhu architekta Josefa Ulbricha
  • Kdy a jakou zažila největší slávu: Největší slávu zažil dům coby porodnice ve 30. až 60. letech minulého století
  • Odkdy a proč chátrá: Od roku 1998 prázdná, dodnes se nenašlo využití budovy

Výsledkem by mělo být 23 nových bytů dostupného nájemního bydlení včetně sociálního, přičemž předpokládaná cena přestavby je 162 milionů korun. Na dotační podporu přípravy projektových dokumentací naváže následně podpora samotné výstavby, kterou by Jablonec rád využil i pro řadu dalších objektů, vyžadujících celkovou rekonstrukci.Jablonec dlouhodobě trpí nedostatkem dostupného a sociálního nájemního bydlení. Plánovaná přestavba bývalé dětské nemocnice by měla přispět k řešení tohoto problému. Objekt bude přizpůsobený pro různé skupiny obyvatel, jako jsou senioři, osoby s potřebou sociální práce, ZTP rodiny, mladí do 35 let a další dle podmínek výzvy.

Stav dnes

Uvnitř je znát, že zub času je nemilosrdný. Olupující se omítky i lakové barvy z oken, ve vyšších patrech znatelné stopy po zatékání, které poškozuje stropy. Ale stále je znát, že se tady léčily a žily děti. Malůvky Křemílka a Vochomůrky, sem tam nějaká nálepka, malovaný věšáček přidělaný v „dětské“ výšce.
Jak potvrdili místní lidé, dvakrát třikrát za rok nechá magistrát posekat trávu v zahradě bývalé nemocnice. „Dřív jsme měli strach, že se tady zabydlí bezdomovci, ale většinou je tady klid,“ poznamenala procházející starší paní. Její přítelkyně potvrdila, že se v místě narodila a v na začátku 70. let minulého století tu podstoupila trhání mandlí. „Takový hodný doktor tam byl, ale už jsem zapomněla jméno.“

HISTORIE

Krátce před rokem 1930 už nevyhovoval svému účelu původní kojenecký ústav spojený s porodnicí, kterou využívala chudší vrstva obyvatelstva. Nacházel se v objektu, který pro tyto účely daroval městský zastupitel Konrad Jäger. Dům stál v ulici Glasschleiferstrasse (dle historické mapy dnes také ulice Petra Bezruče). Nedostatečnost zařízení vedla k rozhodnutí postavit nový kojenecký ústav, respektive dětský domov pro kojence a batolata a také porodnici, která nebude sloužit už jen Jablonci, ale i pro potřeby širšího okolí.
Některé historické prameny uváděly, že autorem projektu byl významný jablonecký architekt Robert Hemmrich. Později se ale ukázalo, že skutečným autorem projektu byl Josef Ulbrich.

Nový objekt byl zkolaudován 26. října 1931. Jako porodnice se využíval až do 60. let minulého století. Později se z budovy stala dětská nemocnice, kterou si mnozí Jablonečané pamatují. V roce 1998 ale byla budova vyklizena a dětské oddělení se přemístilo do areálu Městské nemocnice Jablonec.

Budovu na začátku tohoto století chvíli držela pražská společnost Jardin Property. Jenže v roce 2011 ji město koupilo zpět za 10,7 milionu korun. O dva roky později byla nemocnice opět k mání. Jenže zájemce těsně před koupí od svého záměru upustil.

Kolem objektu se pak vynořila celá řada spekulací. Když tu v roce 2015 proběhlo cvičení policie, Českého červeného kříže, Vězeňské služby a dalších složek, sousedé se báli, že sem míří migranti. V té době totiž kulminoval jejich příchod do Evropy a hovořilo se o povinných kvótách pro přidělování imigrantů jednotlivým státům.Naposledy měl objekt naději v roce 2016. Jablonečtí zastupitelé však prodej nemocnice odmítli a zrušili výběrové řízení. Jedním z důvodů byla obava vedení města, že firma, která měla nemocnici odkoupit, by nemusela dodržet jednu z podmínek prodeje. A to, že v areálu skutečně vznikne domov pro seniory.

Prodej tehdy nedoporučil zastupitelům ani Výbor pro hospodaření s majetkem města. Negativní verdikt vydal také právník magistrátu Jiří Kučera. Ten v podkladech, o kterých zastupitelé hlasovali, psal, že firma městu předložila tři protinávrhy smlouvy a vypustila z nich vybudování domu pro seniory zejména s Alzheimerovou chorobou.

Mohlo by vás zajímat: Kolem jablonecké přehrady proběhl Charitativní běh Nadace Preciosa pro Dorotku 

Kolem jablonecké přehrady proběhl Charitativní běh Nadace Preciosa pro Dorotku. | Video: Radka Baloghová