Cesta autem mezi Jabloncem a Libercem se po více než půl roce vrátí do normálu. Jedna z hlavních spojek mezi městy, jablonecká ulice Budovatelů, je oproti plánu stále uzavřena. V nadcházejících dnech by ale silničáři měli přeasfaltovat poslední díry na Anenském náměstí a doprava se rozjede.

Uzavírka náměstí, kterým prochází hlavní silnice, přitom měla podle původního předpokladu trvat do konce října. „Otevření náměstí a silnice pro automobilový provoz i chodce stále brání jáma v části Anenského náměstí,“ vysvětlila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

V těchto dnech už se měly automobily prohánět dokonce po finálním povrchu. Ten ale bude položen až v příštím roce. Ještě stále se tu nedá projet, dokonce ani projít. „V týdnu od 16. do 20. listopadu budou s ohledem na klimatické podmínky provizorně zaasfaltovány veškeré rýhy v komunikaci. Finální povrch v celé ploše nás čeká až v příští stavební sezóně,“ upřesnil náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček.

Protažení prací do roku 2021 způsobila náročná rekonstrukce vodovodního řadu, který bylo třeba natlakovat a tím prozkoušet. Časový posun způsobily i nečekané a v historických plánech nevyznačené části starých dešťových svodů v havarijním stavu.

„Vodovodní řad, který byl ve středu 11. listopadu uveden do provozu, už zkouškou prošel. Proto bylo možné uzavřít poslední výkopy, které čekaly na propojení vodovodu,“ doplnil Petr Roubíček.

Už teď jsou průjezdné ulice Fügnerova a Budovatelů až za hotel Merkur. Ulicí Kostelní se dá jet směrem k Anenskému náměstí a odbočit vlevo do ulice Soukenná, nebo vpravo do ulice Budovatelů, která je po hotel obousměrná, nebo dále pokračovat jednosměrnou ulicí Fügnerovou.

V ulici U Zeleného stromu vedle Anenského náměstí je zrekonstruovaná síť plynovodu i vodovodu. „Hotová je dešťová kanalizace, kde se nečekaně objevila část té historické, jež byla v havarijním stavu. Narazilo se na ni v souvislosti s výkopem, který vyhloubil správce plynovodu pro nové vedení,“ dodal Roubíček.

Dnes ještě stále platí pro tranzitní dopravu objížďky přes silnici U Nisy. Protože je uzavřen i další z hlavních tahů mezi městy, totiž křižovatka silnic první třídy zvaná Rádelský mlýn, řidiči volí vlastně poslední přímé spojení. „Jezdím teď raději přes Kunratice, i když je tam teď velký provoz, zvlášť ve směru do Jablonce musím vždy počítat s kolonami,“ popsal Jiří Koberský z Jablonce.

Stavba dešťové kanalizace a rekonstrukce dalších inženýrských sítí v centru Jablonce v ulicích Budovatelů, Poštovní a na Anenském náměstí přitom měla začít již na podzim loňského roku a počítalo se, že křižovatka bude na jaře letošního roku průjezdná. Tehdy ale proti rozhodnutí o stavebním povolení podala doslova na poslední chvíli skupina místních podnikatelů odvolání.

Nakonec se tu koplo až 16. března letošního roku a pokračovat se bude v roce 2021.