Jablonecká radnice se tak písemně obrátí na ministra vnitra, v jehož dikci pošta je. Město chce obě budovy vykoupit za tržní cenu. „Jde o to, že stát dostane v aukci třeba o pár set tisíc korun více, ale nám jako samosprávě to může způsobit velké problémy, které budeme finančně sanovat,“ poznamenal primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

Radnice se obává, že by z budov mohly vzniknout ubytovny. „Prostě nechceme, aby vznikl nový Neptun,“ narazil primátor na nechvalně známou ubytovnu nedaleko centra města. S jejími obyvateli má problémy radnice, strážníci i policisté.

V budově České pošty na sídlišti Šumava si radnice dokáže představit nízkoprahové centrum. V této části města podobné zařízení pro mladé chybí. „Budeme na to hledat peníze i prostory, chceme mít místo, kam budou moci děti docházet, aby netrávily čas na ulici,“ poznamenala náměstkyně hejtmana Jana Hamplová.

Okresní soud v Jablonci.
Soud v Jablonci uložil podmínku v kauze řidičských průkazů i zkušebnímu komisaři

V Jablonci nad Nisou zrušil státní podnik Česká pošta dvě pobočky, v Libereckém kraji jich zaniklo 13, v celé republice pak 300. Vybrané pobočky od 1. července skončily v krajském městě, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově a Rokytnici nad Jizerou.

Pošta argumentovala tím, že zájem o tradiční poštovní služby klesá, snížením počtu poboček i propuštěním části zaměstnanců chce zmírnit svou ztrátu. Parametry pro redukci stanovil Český telekomunikační úřad. Konkrétní pošty pak byly vybrány podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Jedním z hlavních parametrů je dostupnost poboček, která je nově tři kilometry.