V honitbě se přitom pohybovalo kolem 90 střelců a honců a s nimi 20 loveckých psů. Od 7:00 zhruba do 15:00 odlovili tři menší a pět větších prasat, řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Na dodržování zákazu vstupu, který platil pro oblasti Srnčího dolu, Rádla a Proseče nad Nisou, dohlíželi kromě policistů také strážníci a hasiči. „Šel tam člověk, který zákaz porušil, ačkoliv o něm věděl," uvedla Baláková s tím, že porušení zákazu vysvětlil potřebou jít na houby. Na místo přestupku se dostavila úřednice z jabloneckého magistrátu, která muži uložila pokutu. Hrozila mu sankce až do výše 10 tisíc korun.

Odlov se podle Fričové obešel bez dalších komplikací. Nikdo jiný zákaz neporušil. Ředitel jablonecké městské policie Michal Švarc před začátkem honitby sdělil, že porušením zákazu se lidé vystaví hrozbě vážného nebezpečí. „K odlovům černé zvěře je používáno velice výkonné střelivo a má dráhu letu nějakých pět kilometrů. Po celé dráze letu má smrtící účinek. To je zásadní věc, kterou by si lidi měli uvědomit, tam opravdu hrozí nebezpečí ztráty života," doplnil Švarc.

V Tanvaldě se u příležitosti 105. výročí vzniku samostatného československého státu uskutečnilo slavnostní oceňování nejlepších policistů.
FOTO: V Tanvaldu převzali policisté ocenění za dobrou práci a věrnost

S přemnoženou černou zvěří se podle Petry Němečkové z oddělení životního prostředí města Jablonec potýká od roku 2021, kdy město o prázdninách kvůli odlovu divočáků zavřelo lesy v Srnčím dole. O rok později Jablonec zakázal vstup do lesů v nočních hodinách od prosince a uskutečnily se dvě víkendové naháňky s úplnou uzavírkou na celé dny.

Jablonecký magistrát také kvůli odchytu černé zvěře pořídil loni odchytovou klec a instaloval u ní fotopasti. Klec je v ulici Za Plynárnou, která je kvůli tomu v těchto místech uzavřena pro dopravu i pěší. I díky tomu se podařilo výrazně zvýšit množství odlovených divočáků. Letos od dubna do konce října se podle primátora Miloše Veleho (ODS) podařilo odchytit či odlovit 114 divokých prasat, v předešlé sezoně jich bylo 83. 

Mohlo by vás zajímat: Jablonec chce koupit obě zrušené pobočky pošty. Obává se vzniku ubytoven

Zdroj: Sedlák Jan