Peer program zahájil druhý rok svého působení v ulicích Jablonce nad Nisou. Projekt, který realizuje jablonecká pobočka Diakonie, se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží, jež tráví svůj volný čas na veřejných prostranstvích. Peer pracovníci, většinou mladí lidé, jsou snadno rozpoznatelní díky modrobílým odznakům Diakonie.

„Cílem programu je aktivně oslovovat děti a mládež, které se zjevně nudí nebo nemají dostatečné možnosti pro smysluplné trávení volného času. Pracovníci se pohybují v parcích, na náměstích a v okolí ubytoven, kde děti často tráví čas kvůli nevyhovujícím podmínkám doma. Peeři jim nabízejí zdravé a rozvojové aktivity, jako jsou sportovní hry, zábavné aktivity, možnost rozhovoru či podpory,“ přiblížila ředitelka jabloneckého střediska Diakonie Michaela Albrechtová.

V letních měsících se pracovníci pohybují v terénu až do večerních hodin a denně se setkávají s desítkami dětí a mladých lidí. „Díky jejich přátelskému přístupu, založeném na vztahu vrstevníků, se daří budovat důvěru a fungovat jako starší kamarádi, na které se děti a mládež mohou obrátit,“ připomněla jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Peeři nejenže organizují zábavné činnosti, ale také pomáhají řešit problémy, poskytují důležité informace a odrazují děti od nebezpečného chování. „Peer program plně podporuje statutární město Jablonec nad Nisou a přispívá tak k prevenci rizikového chování a podporuje pozitivní rozvoj dětí a mládeže ve městě,“ doplnila Hamplová.

„Za první rok fungování projektu navázali pracovníci kontakt s přibližně 300 dětmi a mladými lidmi, včetně těch, kteří běžně nenavštěvují nízkoprahové zařízení Kruháč,“ dodala Albrechtová.

Peer program vznikl v loňském roce jako jedno z několika opatření, která měla zklidnit situaci se skupinkami mladých, kteří ve městě napadali své vrstevníky, ale i starší lidi. Akci musela intenzivně řešit státní i městská policie a samozřejmě i jablonecký magistrát. Proto do ulic vyšli peeři. Obecně řečeno jde o specialisty se zkušeností s duševním onemocněním, kterou využívají ve prospěch druhých.

„Cílem je navázat kontakt s neorganizovanými skupinami dětí a mládeže, kteří tráví většinu volného času na ulici, vyvolávají konflikty, mají problémy se zákonem nebo narušují veřejný pořádek. Úkolem peer pracovníků v terénu je zjišťovat, proč se tak chovají, navrhovat i organizovat jiné možnosti, jak volný čas trávit,“ popsala náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Projekt, jehož nositelem je Diakonie ČCE – středisko Jablonec nad Nisou, podpořil v prvním roce magistrát dotací ve výši 380 tisíc korun. Dva peer pracovníci pracují na půl úvazku, v podvečerních hodinách na veřejných prostranstvích města. „Ale vyjdou i dopoledne, aby se mladistvých zeptali, proč nejsou ve škole, co by se jim líbilo dělat ve volném čase,“ doplnila Hamplová.

Mohlo by vás zajímat: Muzeum skla a bižuterie oslavilo výročí 

Jablonecká Perle. Oslavy 120 let od založení Muzea sklaa bižuterie v Jablonci nad Nisou. | Video: Radka Baloghová