Pod budkou stojící asi třicet metrů od nádražní budovy, která jediná dokáže jakž takž ochránit cestující, čeká na vlak tříčlenná rodina. „Pamatuji si, když bylo nádraží otevřené. Ještě před pár lety tady byly i byty. Před domem květiny, lavičky. Teď je to opravdu velká ostuda,“ popsala hlava rodiny Jaromír Kusal.

Samotná stavba je v žalostném stavu. Rozbitá okna, zazděné vchody a níže položená okna. Rozpadá se střecha, fasáda je vydrolená a místy posprejovaná. Jedno z oken směrem k silnici I/14, což je jedna z dopravních tepen spojující Jablonec nad Nisou s Libercem, je ohořelé. I další místa vykazují znaky požáru. Hořelo tady v listopadu roku 2022 i v únoru loňského roku. Na vině jsou zřejmě bezdomovci, kteří se do objektu dostali a chtěli se ohřát.

Vchody a okna kousek nad zemí jsou zazděná. Jeden z vchodů je zamřížován. Několik prutů je vylámaných, do otvoru se člověk vejde. V místnosti to vypadá jako v popelnici. Evidentně tady někdo pobýval.

Nyní státní podnik Správa železnic nabízí ve veřejné soutěži tuto budovu Dolního nádraží v Jablonci nad Nisou k odkupu. Cena? 

Železničáři by za zdevastovaný objekt chtěli skoro dva a půl milionu korun. Přesně 2,395 milionu Kč.

Co za to dostanete? Čtyři podlaží, podkroví k tomu. Zastavěná plocha 240 metrů čtverečních. Budova s pozemkem jen pod sebou, ani metr navíc.

Městská ubytovna ve Střelecké ulici v Jablonci se promění na byty pro seniory.
Ukrajinci se musí stěhovat, ubytovnu promění Jablonec na byty pro seniory

Ještě před nedávnem město Jablonec nad Nisou deklarovalo zájem budovu odkoupit. Mělo tu vzniknout spolkové centrum pro modeláře i muzeum železniční a tramvajové dopravy.

Nestane se tak. 

Rekonstrukce zdevastované budovy by totiž stála až desítky milionů korun. Jistá není ani cena objektu, když v aukci mohou přihazovat další zájemci. „Uvedení budovy do uživatelného stavu se neobejde bez rozsáhlé rekonstrukce. Z tohoto důvodu město deklarovalo nezájem o převod uvedeného majetku,“ upřesnil tiskový mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Ilustrační foto.
Jablonecká ulice Za Říčkou je až do konce března uzavřená. Kvůli tramvaji

To ostatně potvrdila i mluvčí magistrátu Jana Fričová. „Město o budovu nemá zájem. Její technický stav je velmi špatný,“ uvedla Fričová.

Přitom už v roce 2018 projevilo o zdevastovanou budovu tehdejší vedení Jablonce nad Nisou zájem. Záměr se dokonce přiblížil zdárnému konci. „V případě budovy na jabloneckém dolním nádraží jsou již vyhotoveny potřebné podklady pro převod objektu na město. Záměr v nejbližší době předložíme ke schválení správní radě Správy železnic,“ prozradil na jaře 2022 Gavenda. 

Ale už tehdy z toho nakonec sešlo právě kvůli technickému stavu budovy.

Výstava. Ilustrační snímek.
Jablonec připravil společný kalendář akcí. Veřejnosti bude přístupný od května

Jde přitom o doslova unikátní budovu. Stojí zabudována v opěrné zdi mezi železnicí, kam dosahují horní dvě podlaží, a tramvajovou tratí a silnicí. Výškový rozdíl cirka osm metrů. Budova byla postavena v letech 1887 až 1888. 

„Původně zde bývala stáčírna vína pro široké okolí. Po stavbě dráhy byla budova přizpůsobena dráze a vzniklo tak zde nejvýznamnější místo pro nákladní dopravu v Jablonci. Ve své době tu pobýval přednosta, výpravčí a další personál,“ přiblížil člen spolku Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jablonci nad Nisou Jindřich Berounský.

Objekt chátrá více než třicet let, opravena za tu dobu byla jen střecha objektu. I ta je ale už poničena a do objektu zatéká. „Bezdomovce zaujali měděné prvky střechy, tak se krytinou na střechu probourali a plechy strhli,“ doplnil Berounský.

Správa železnic připravila tři termíny prohlídek pro zájemce o nemovitost.

Termín prohlídek nemovitosti:

24. ledna – 9:00

7. února - 9:00

21. února - 9:00