Vypořádání by ale mělo být hladké. Sokolové jen potřebují zafinancovat rekonstrukci, na kterou jsou připraveny peníze z IROP - ITI Liberec – Jablonec nad Nisou ve výši 31,5 milionu korun. Dále bude jednotě poskytnuta dotace ze státního rozpočtu ve výši 10 procent z celkové částky na opravu.

Na zbývajících 5 procent a nezpůsobilé výdaje v předpokládané výši 3,5 milionu bude spolek v letech 2024 a 2025 žádat o dotaci město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj. „Pro financování nepředvídatelného navýšení nebo nezpůsobilých výdajů budeme vyhledávat zdroje z nadačních fondů nebo od soukromých dárců. Přesné částky vzejdou až z výběrového řízení a následné samotné realizace projektu,“ uvedla starostka TJ Sokol Jablonec nad Nisou Jitka Skalická.

K dotacím se ale jednota dostane až po rekonstrukci objektu, sama takový objem peněz nemá. Proto se obrátila na město. „Sami bychom podobné peníze nesehnali, jít do bankovního úvěru a zastavit bance budovu by bylo rizikové. Návratná finanční pomoc města je stabilním nástrojem financování podobné záležitosti, zdaleka nejsme první, kdo jej využil a využije,“ zmínila starostka Skalická.

Josef Pulíček mladší zmodernizoval obchod v Pěnčíně na Jablonecku.
Na nákup i v noci? První bezobslužný obchod v kraji otevřeli v Pěnčíně

Město peníze rozdělilo na dva roky. V příštím roce dostane jednota 23 milionů korun na rekonstrukci fasády, v roce 2025 pak další peníze na rekonstrukci střechy. „Vypořádání dotací proběhne na konci roku 2025, kdy také finanční pomoc městu vrátíme,“ doplnila Skalická.

Vedení města s finanční výpomocí jednomyslně souhlasilo. „Ta budova je součástí jablonecké historie, navštěvují ji desítky a možná i stovky obyvatel denně. Chceme, aby byla krásná,“ vysvětlil primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

„Opravíme celý plášť budovy, tedy i čelní stranu s reliéfy a výklenky. Fasáda na mnoha místech už opadává, bude kompletně zrekonstruována do původní podoby,“ popsala Skalická. Podmínkou projektu je i bezbariérovost. S tím souvisí i přestavba toalet.

Zastavit sokolovnu za daných podmínek posvětila Česká obec sokolská.

Topná sezona začala. Ilustrační snímek.
V Tanvaldu lidé zaplatí za teplo dvojnásobek. Ceny rostou i jinde na Jablonecku

Fasáda jablonecké sokolovny je zvláště z čelní strany plná ozdobných prvků a výklenků. Ale i laickým okem je jasné, že nejlepší léta má dávno za sebou. Hloubkovou rekonstrukcí neprošla od svého vzniku roku 1898. Budovu tehdy nechal postavit většinově německý tělocvičný spolek Turnverein. Budova tak dostala název Turnhalle.

Podle dobových zdrojů jablonecká Turnhalle disponovala údajně největším sálem nejen v Čechách, ale v celém Rakousku-Uhersku. Z dobových snímků je doložené i konání takových událostí, jakou byla například hostina při příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. v roce 1906.

V roce 1946 převzal velkorysou budovu český Sokol, který však byl komunisty v 50. letech zakázán. Mezi obyvateli města název sokolovna zůstal i nadále zažitý. Budova sloužila ke sportovním účelům a společenským aktivitám, v suterénu byla zřízena restaurace Telefonka. Po celkové rekonstrukci interiérů v 70. letech minulého století došlo k úpravám stavby jen pro sportovní účely, v jejichž rámci došlo také k odstranění velké části zdobných prvků. Tou dobou už sokolovna byla kulturní památkou.

Pohřeb majitele Pohřební služby Kopal Ladislava Kopala. FOTO: Martin Kubišta
Odešla jablonecká legenda pohřebnictví Ladislav Kopal. Rozloučení bylo v sobotu

Od roku 1994 je sokolovna opět v rukou jednoty a prochází dílčími opravami. Loni při úpravách suterénu znovu nalezli studnu, otevřela se věž i podkroví. „Dlouhé roky nikdo netušil, že jablonecká sokolovna má vlastní studnu. Když jsme ji objevili, bylo hned jasné, že bude brzy hrát důležitou roli. Prostor studny jsme vyklidili, opravili a vtiskli mu nový život. Umístění na začátku pomyslné hlavní vertikální osy celé budovy z tohoto místa udělalo ideální start pro úvodní část expozice Hledání ztracené identity, kterou postupně realizujeme díky Fondům EHP a Norska,“ doplnila starostka TJ Sokol Jablonec nad Nisou Jitka Skalická.