Už v lednu proběhl na území poloostrova Tajvan u jablonecké přehrady podrobný dendrologický průzkum. Ten vytipoval stromy vhodné k ošetření a ty, které je nutné pokácet, protože jsou nebezpečné, jelikož jsou z velké části suché a nestabilní. „Většina zdejších stromů je však určená k ošetření. To bude odborná firma provádět také ještě před prázdninami,“ popsala vedoucí odboru městské ekologie Štěpánka Gaislerová. Ošetření spočívá hlavně v odstranění suchých větví a ve stabilizaci dřevin. Odstraněnou zeleň pak nahradí nová výsadba.

Práci na zeleni předcházel ornitologický průzkum. „Potřebovali jsme zjistit, zda v korunách stromů nehnízdí nějací ptáci. A protože výsledek byl negativní, mohlo být vydané povolení ke kácení nebezpečných dřevin,“ připomněla Gaislerová.

V jabloneckých Vrkoslavicích uzavře ulici Západní rekonstrukce opěrné zdi.
V jabloneckých Vrkoslavicích zavřou ulici Západní, opraví opěrnou zeď

O nákupu pozemků na Tajvaně o celkové výměře 3399 metrů čtverečních rozhodli městští zastupitelé v listopadu loňského roku. S předchozím majitelem pozemků vyjednalo město dohodu letos v červnu. „Požadoval celkovou kupní cenu ve výši 35 milionů korun s tím, že cena je konečná a není k dalšímu jednání. Ačkoliv znalecký posudek stanovil cenu obvyklou na necelých 18 milionů korun, tak pozemky na Tajvaně jsou tak cenné, že i přes ten rozdíl se je zastupitelé rozhodli koupit,“ poznamenala mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Právě cena se nelíbila jablonecké opozici. „Přeplatit znaleckou cenu o 17 milionů jistě nebude v zájmu Jablonečanů, kteří za ty peníze mohli mít mnohem víc než kus louky s nejasným využitím do budoucna,“ vysvětlil za jablonecké ANO zastupitel David Mánek s tím, že městská kasa rozhodně není ve stavu, kdy by si město mohlo dovolit takové nákupy.

Lávka přes Jizeru v Železném Brodě. Denně ji využijí stovky lidí, bude ale zřejmě na čas uzavřena.
Železný Brod: Po jarmarku začne stavba lávky přes Jizeru. Lípy musí padnout

S tím ale nesouhlasil náměstek primátora Petr Roubíček. „Ano, kupní cena je vysoká. Odvolávat se však na znalecký posudek, který v podstatě nesedí, jelikož znalec nemá s čím srovnávat, je chybné. A proto se ptám: jakou částkou lze ocenit veřejný zájem? Jablonecká přehrada je díky své poloze fakticky v centru města jedním z nejvýznamnějších veřejných prostranství s regionálním významem, který přesahuje význam města,“ vysvětlil.

Město koupí pozemku zachová přístupovou komunikaci pro sportovní oddíly, které tu mají své zázemí, sjednotí majetek v tomto území, zachová rekreační plochu pro své obyvatele a zabezpečí některé veřejné zájmy, jako je ochrana nočního klidu, bezpečnost a koordinace akcí. A navíc může kontrolovat, co a v jaké podobě tu vznikne.

Interiéry budovy Městského divadla Jablonec nad Nisou.
Městské divadlo v Jablonci hledá ředitele. Nástupce Pavla Žura v listopadu

Nyní město nechalo pozemky upravit, odstranit stavební suť i pozůstatky skladu. Po celou koupací sezónu zde město připraví opět zázemí pro vodní záchrannou službu, která bdí nad bezpečím lidí ve vodě i na březích jablonecké přehrady. A letos poprvé na tomto místě proběhne kompletní Den Integrovaného záchranného systému včetně ukázky záchrany osob z převrženého raftu. Den IZS bude na Tajvaně 25. června od 9 do 15:30 hodin.

Mohlo by se vám líbit: K Turnovu letěl vrtulník záchranářů. Dívka spadla ze srázu v Dolánkách 

Zdroj: Deník/Adéla Beranová