Ubytovna byla několik let uzavřena, a to i kvůli nepříliš vyhovujícímu stavu. Po rychlých úpravách se otevřela až při přílivu uprchlíků z Ukrajiny. Dnes jich tu bydlí 21 ve 14 pokojích. Budou se stěhovat, město jim pomůže s hledáním nového ubytování. „Jedná se o bezproblémové obyvatele, jsou to starší lidé a ženy s dětmi,“ přiblížila náměstkyně jabloneckého primátora pro věci humanitní Jana Hamplová.

Obyvatelé v jedné za zapadlejších ulic nedaleko centra města to potvrzují. „S jednou ubytovanou jsem si párkrát na ulici popovídala. Příjemná paní s malým chlapcem. V ubytovně a okolí je klid,“ přiblížila paní Eva žijící jen pár domů od ubytovny.

„Jsme rádi, že jsme bydleli tady. Na začátku proplácel pobyt stát, pak jsme si ho platili sami, což už bylo horší. Říkali nám, že už se stěhování blíží. Našli jsme si ale malý byt, kde budeme mít soukromí, navíc cena je jen o málo vyšší než tady,“ popsala jedna z ubytovaných Ukrajinek. Sama měla štěstí na práci, kdy uklízí v několika soukromých objektech.

Budova České pošty v Kokoníně v Jablonci nad Nisou.
Místo zrušené pošty ubytovna? To Jablonec nechce. Budovu by rád koupil

Na jaře však musí být uprchlíci pryč, město totiž naplánovalo nákladnou rekonstrukci objektu na byty pro seniory. Budovu promění na šest bytových jednotek určených především pro manželské páry v seniorském věku. Objekt musí poslední ubytovaní opustit do konce dubna, pak bude budova předána stavbařům.

Nabízela se i možnost objekt rozšířit, čímž by vzniklo bytů více. „Objekt je ale ve staré zástavbě, rozšířit ho není kam. Rekonstrukce tak proběhne mimo provoz ubytovny,“ doplnil primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

Bezbariérové byty by mohly být připraveny k nájmu v příštím roce. „Nájemné bude standardní, tedy podle nových tabulek ve výši 150 korun za metr čtvereční,“ přiblížil náměstek primátora Jakub Chuchlík.

Přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ve tvaru skleněného krystalu.
Nové hřiště, maskot i svatby. Muzeum skla a bižuterie nadělí sobě i lidem dárky

Jablonec nad Nisou má dvě ubytovny pro dospělé v ulicích Březová a Střelecká a jednu krizovou ubytovnu pro rodiny s dětmi do 18 let v ulici Lípová. Nyní město zvýšilo ubytovaným nájmy, s výjimkou ubytovny ve Střelecké ulici.

Ti, kdo už v ubytovně v ulici Březová žijí, platí od 1. ledna letošního roku 4800 korun za osobu a lůžko ve dvoulůžkových pokojích za měsíc, 7500 v jednolůžkových pokojích a 300 korun měsíčně za každý vlastní elektrospotřebič v pokoji.

V krizové ubytovně v Lípové ulici zaplatí rodič s dítětem měsíčně 5000 korun, každý další dospělý 1200 korun měsíčně a dítě 600 korun. Dále hradí tisícikorunový paušál za spotřebovanou elektřinu a 300 korun za každý elektrospotřebič.