„Údaje máme z konce května a do začátku školního roku 2024/2025 mohou čísla doznat ještě značných změn. Je totiž nutné dohledat ty děti, které nepřišly k zápisu, přijmout děti, které se přistěhovaly, a to včetně ukrajinských dětí, které prokáží pobyt v Jablonci nad Nisou,“ popsala jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

K zápisu do základních škol se pro školní 2024/2025 mělo dostavit 666 dětí s trvalým pobytem v Jablonci nad Nisou. Číslo tvoří děti šestileté a ty s povoleným odkladem povinné školní docházky. „Zákonní zástupci podali žádosti za 558 dětí, přijatých nakonec bylo 504 dětí,“ vysvětlila Hamplová.

V 95 případech rodiče požádali o odklad povinné školní docházky, který byl nakonec udělený 73 dětem. To je výrazný pokles oproti loňskému roku, kdy bylo udělených 116 odkladů školní docházky.

Podle výpisu z registru osob se k zápisu nedostavilo 115 dětí s trvalým pobytem v Jablonci nad Nisou. „Na základě šetření v základních školách soukromých a těch, které zřizuje Liberecký kraj, jsme zjistili, že se některé děti dostavily a byly přijaté právě do nich. Musíme tedy nakonec dohledat 87 dětí, o kterých nemáme žádné informace,“ přiblížila Hamplová.

O zápis do mateřské školy požádali rodiče nebo zástupci 511 dětí ve věku od 2 do 5 let, přičemž přijatých bylo 459 dětí. „I letos se do městských mateřských škol podařilo přijmout děti mladší než tříleté, a to celkem 104. To však s sebou nese povinné snížení počtu dětí v té třídě, do níž je takové dítě zařazené,“ doplnila náměstkyně.

Podle výpisu z registru osob má trvalý pobyt na území města 538 dětí, které ve školním roce 2024/2025 mají ze zákona povinnost navštěvovat předškolní vzdělávání před nástupem do základní školy. Bohužel z této věkové kategorie je ještě 77 dětí, které mateřskou školu nenavštěvují, ani se nedostavily k zápisu. Město tak bude dohledávat 69 dětí.

Mohlo by vás zajímat: Rodina z Kořenova přišla minulý týden o domov. Přátelé organizují finanční pomoc 

Požár domu v Horním Kořenově na Jablonecku. | Video: HZS LK